Уклањање индустријског отпада у фокусу 2015. године 


Vučić se danas obraća javnosti              U Srbiji danas još toplije, do 28 stepeni              Prvo su podgrevali proteste, a danas pitaju što kasni otvaranje - evo šta im je Todorović odgovorio             

 
Уклањање индустријског отпада у фокусу 2015. године
Trenutno na sajtu: 447       |       Podeli:
30.06.2015 | 0 коментар(а)



Чачак - Србија ће у наредних десет година уложити знатна средства у област животне средине, о чему сведочи и најављен низ



мера у циљу успостављања одрживог система Зелене економије и поновног оснивања Зеленог фонда заштите животне средине. То потврђују и актуелни потези државе у унапређењу система управљања опасним индустријским отпадом, као и усаглашавање законског оквира у области заштите животне средине у процесу приступања ЕУ.

Неке од ових тема су покренуте на четвртој по реду ЦЕДЕФ конвенцији која је данас одржана у Чачку у склопу годишњег ЦЕДЕФ Програма за градове и општине Србије - Лидери одрживог развоја. Покровитељи Програма су Министарство грађевинарства, саобраћаја, и инфраструктуре РС, Министарство рударства и енергетике РС, Одбор за заштиту животне средине Народне скупштине РС, Агенција за заштиту животне средине РС.

Фото: Глас западне Србије

Компанија Митеко Кнежевац, лидер у управљању индустријским и опасним отпадом, један је од овогодишњих партнера ЦЕДЕФ конвенције, која је у протеклим годинама, на територијама општина које су присуствовале на конвенцији, пружила бројне услуге збрињавања различитих врста отпада као што су хемијски, фармацеутски отпад, отпадна уља и мазива, ПЦБ, историјски отпад, и на тај начин допринела решавању бројних еколошких проблема.

“Конкретно у Чачку смо успешно спровели збрињавање ПЦБ опреме и чврстог ПЦБ контаминираног материјала. Такође, годинама уназад, у Горњем Милановцу, Ужицу и Крагујевцу пружамо услуге уклањања опасног, хемијског и индустријског отпада, а у Крагујевцу је тренутно у току и Пројекат ремедијације земљишта загађеним ПЦБ уљем. Наш приоритет за ову годину је уклањање “историјског” опасног отпада, који је остао у фирмама које не раде, које су у реструктурирању или стечају дуже време, а који угрожава животну средину”, истакао је Небојша Томашевић испред компаније Митеко.

Фото: Глас западне Србије

Решавање многих еколошких проблема биће омогућено адекватним збрињавањем отпада, пре свега насталог као последица историјског загађења. Обавеза компанија, или државе је да уклони отпад из компанија које су у реструктурирању, а то је и неопходан услов за привлачење нових инвеститора. На основу досадашњих најава ресорног министарства, санација опасног историјског отпада је у фокусу за 2015. годину, али како би овај проблем био трајно решен, биће обезбеђена и средства од 230 милиона динара којима ће Министарство пољопривреде и заштите животне средине подржати санацију историјског загађења из десетак компанија у реструктурирању.

Повељу “Лидер одрживог развоја” добили су Чачак, Чајетина, Горњи Милановац, Ивањица, Коцељево, Лајковац, Лучани, Пожега, Рача, Сјеница, Топола, Крагујевац, Краљево, Лозница, Осечина, Нова Варош, Ужице, Велика Плана, Мионица и Врњачка Бања.

Према речима помоћника градоначелника Чачка за ЛЕР, екологију и заштиту животне среднине, Драгана Николића велика је част примити од ЦЕДЕФ-а овакво признање, као и бити изабран од стране овог форума за домаћина конвенције.

"Ова организација бави се пројектима капиталне инфраструктуре као и енергетском независношћу градова, што су пре свега теме које интересују нас као власт у Чачку. Надам се да ћемо успети да реализујемо већи број пројеката који ће омогућити нашим суграђанима бољи живот", рекао је он обраћајући се скупу.

Председник општине Нова Варош, Димитрије Пауновић каже да све што се ради у тамошњој локалној самоуправи је усмерено ка одрживом развоју.

Димитрије Пауновић, Фото: ГЗС

"На овом скупу одрживи развој се третирао као самањење трошкова, утрошка електричне енергије, а ми као општина то и спроводимо", рекао је он.

Заменик председника општине Ивањица, Милинко Мијаиловић наводи за ГЗС да Ивањица има много пројеката за које је урадила и за које је аплицирала као што су замене столарије на објектима попут Гимназије, Техничке школе, општине, затим подухвата везаних за енергетску ефикасност односно израде топлане која би требало да греје Дом здравља на биомасу.

Милинко Мијаиловић, Фото: ГЗС

Заменик председника општине Лучани, Миливоје Доловћ истиче да повеља која је уручена овој локалној самоуправи значи много.

"Имамо припремљене пројекте за енергетску ефикасност за вртиће у Гучи и Лучанима, две основне школе, зграду општинске управе, као и многе друге", казао је он за ГЗС. Доловић је рекао да су они вредни од 50 хиљада евра до преко милион.

Миливоје Доловић, Фото: ГЗС

Начелник чачанске ГУ за ЛЕР, Владимир Грујовић је рекао Гласу западне Србије да овдашња локална самоуправа има озбиљан приступ према проблемима заштите животне средине прецизирајући да се за те намене годишње издваја из буџета 30 милиона динара.

"На тај начин Чачак показује да има развијену високу свест за очување животне средине и да ће у будућности бити у фокусу великих компанија, а то доказују фирме које су присутне овде", навео је он.

Владимир Грујовић, Фото: ГЗС

Према његовим речима, сада се реализује подухват трансфер станице која је коштала 25 милиона, прихватилиште за псе, који су пратећи пројекти уз депонију Дубоко. Ту су и планови везани за регионалну фабрику прераде отпадних вода, као и они који се тичу енергетске ефикасности у оквиру система грејања и замене расвете. Чињеница је да ће струја бити све скупља и да се иде у правцу штедње тог енергента, закључио је он.

Глас западне Србије




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Рекламирајте се на порталу Гласа западне Србије

Телефон: 032 347 001 | Мејл: redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.837.457 посета
Тренутно на сајту: 448 посетилац(a)