Матић: Тржиште хране стабилно 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Матић: Тржиште хране стабилно
Trenutno na sajtu: 522       |       Podeli:
23.05.2022 | 0 коментар(а)



Министарка трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић изјавила је данас да је тржиште хране стабилно,
Матић: Тржиште хране стабилно, ваучери за одмор у Србији подељени, Фото: ГЗС


а снабдевеност добра, те да борба са инфлацијом остаје приоритет, додајући да се пад инфлације очекује у другој половини године.
Уредба Владе Србије о ограниченим ценама основних животних намирница је на снази до 28. јуна.

"Када говоримо о тржишту хране и у неким много тежим временима на почетку ковида када је била сложенија и компликованија ситуација, када говоримо о заустављању неких производних процеса, прекидима неких дистрибутивних ланаца - ми смо имали добру снабдевеност тржишта", рекла је Матић за РТС.


Како је истакла, не морамо да бринемо о нашем тржишту.

Матић је указала да је, пре свега, највећа брига увезена инфлација, тако да борба са инфлацијом остаје приоритет.

Она је рекла и да увезена инфлација није само наша брига, јер и Европа и свет покушавају да је стабилизују, док је оно што у највећој мери доприноси скоку инфлације, проблем са енергентима.

"Поред мера које предузимамо као држава, НБС и Министарство финансија, и уредбе су биле у циљу заштите потрошача и контроле инфлације", подвукла је министарка.

Навела је да ће поново робне резерве реаговати са додатних 23.000 тона брашна ка пекарској индустрији по субвенционисаним ценама од 33 динара по килограму, како би се тржиште заштитило.

Она је рекла и да су цене меса у Србији и пре кризе, рата у Украјини и ковида биле више него у региону, из бројних разлога.

"Скок цена енергената и житарица утиче на цене меса, а и ограничавање цена неког меса може имати последично неку везу. Ми немамо велики сточарски фонд, то такође утиче", рекла је Матић.

Навела је и да је стање у робним резервама добро и под контролом.

Када су у питању цене, очекује се да од половине године крене стабилизација, а са падом инфлације почеће се, каже, у другој половини године.

Министарка је додала и да је девизни прилив од туризма ове године 43,5 одсто већи у односу на прошлу годину, а у 2021. остварена је, каже, најбоља туристичка сезона, са девизним приливом од преко 1,5 милијарди евра.

Подсетила је и да су ваучери за одмор у Србији подељени, те додала да очекује да ће, од септембра, са Министарством финансија успети да обезбеде бар још један контингент тих ваучера.

 

 

 

 

ГЗС / Танјуг




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.757.417 посета
Тренутно на сајту: 523 посетилац(a)