Ракијада у Буковици: Дан кад је цело село (за)мирисало на шумадијски чај 



 
Ракијада у Буковици: Дан кад је цело село (за)мирисало на шумадијски чај
Trenutno na sajtu: 499       |       Podeli:
20.10.2019 | 0 коментар(а)



Краљево - Руководство месне заједнице и мештани Буковице,познатом по узорним воћарима и произвођачима

чувене буковичке препеченице ,успешно су организовали још једну, дванаесту по реду,привредно-туристичку манифестацију ,,Дан грејане ракије“. Све им је ове године,како рекоше организатори,ишло на руку; топао и сунчан октобарски дан,на стотине посетилаца из овог и околних села, али и из далеко удаљенијих места и градова,затим рекордан број оних који су се надметали за најбољу грејану ракију,као и у још неколико занимљивих спортских и гастрономских такмичарских дисциплина.

Ипак ,око четрдесетак мајстора у припремању шумадијског чаја било је у центру пажње не само жирија, који је требало да прогласи најбољег међу најбољима,него и бројних посетилаца из земље и света, од Марибора до Париза. За њихово добро расположење побринули су се традиционално гостопримљиви буковички домаћини који су и госте и такмичаре, много пре првих заложених ватри испод котлића, добро загрејали буковичком шљивовом препеченицом, кајсиовачом,виљамовком и другим воћним ракијама, које ово поднебље овдашње сељаке обилато дарује.

 

Београђанин скувао најбољу ракију

 

Већина такмичара, без обзира на уврежено мишљење да припремање шумадијског чаја одавно није ,,нека наука“, како сами често кажу, за ,,Дан грејане ракије“ у Буковици припремила је по неку малу тајну пресудну за победу.Међутим,Милоје Јанковић из Ласца свима је одмах предочио свој победнички рецепт.

,,Ко хоће да припреми добру грејану ракију,а да се с њоме ни пред киме не постиди,већ да стане пред Милоша,како ми Срби кажемо, треба да користи ракију од капавца,традиционалне српске шљиве,затим раношљиве или ранке,јачине од 25 до 30 степени,односно од 10 до 12 гради.Ни слабија, ни јача,не долази у обзир. Код грејане не важи правило –што старија,то боља,нити што млађа,то слађа. Најбоља је она од три до четири године“,каже Милија,угледни лазачки воћар и домаћин.

 

Његов пријатељ Ратко Бунарџић из Буковице додаје да је и запршка веома важан део посла у грејању ракије.

,,Ракију је најбоље запржити с кукачом како су то вековима радили српски домаћини. Треба имати на уму да грејана не сме да буде ни преслатка,ни недовољно заслађена. На десет литара ракије ставља се килограм и по до два килограма шећера,зависно од јачине ракије. Кад почне да ври важно је окалити је шећером,а кад прокључа треба је пити из кљука, јер је то тек тада прави ужитак“, казује Ратко.

Све су ово могли да чују и гости из Словеније који су ,како рекоше,пуно тога научили на буковичкој ракијади што носе у своју земљу, као што су то прошле године били у прилици да учине буковички пријатељи из далеке Кине.

Према очекивању,најтеже је било члановима жирија;пробати сваку ракију из четрдесетак котлића и показати објективност није било нимало лако,нарочито ако се има у виду да су готово све ракије у такмичарској конкуренцији,биле врхунског квалитета.Након дугог већања и неколико додатних дегустација жири је одлучио да за победника овогодишњег ,,Дана грејане ракије“ прогласи Сашу Плавшића из Београда ,који баш у Буковици има свој шљивик.

 

Пратећи садржаји обогатили ракијаду

 

Лепу слику овогодишње манифестације употпунио је богат културно-забавни програм за који су била задужена културно-уматничка друштва из Самаила и Буковице,затим ученици Основне школе ,,Петар Николић“,Друштво ,,Јован Курсула“ ,певачке групе. Њима и осталим учесницима припала су заслужена признања.

За најуређенији штанд ракије проглашен је ,,Симић подрум“ из Бајине Баште.Светислав Павловић Цвеле са својим мини лампеком и котлићем привукао је велику пажњу посетилаца као и штанд Станислава Цана Трифуновића,вишеструког победника београдског и новосадског сајма хране и пића,као и многи други.И што је најимпресивније, сви посетиоци и учесници понели су лепе утиске с жељом да се наредне године у Буковици виде у још већем броју .То је била порука и др Предрага Терзића, градоначелника Краљева,које је било покровитељ овогодишњ ракијаде у Буковици.

Градоначелник Краљева, Предраг Терзић, са учесницима манифестације, фото: Миланко Даниловић

,,Улагаћемо и убудуће у инфратсруктуру у нашим селима,али не само у инфраструктуру него и у овакве манифестације каква се већ 12 година одржава у Буковици, јер тако чувамо нашу традицију,обичаје и културу.Са задовољством истичем да ,,Дан грејане ракије“ у Буковици већ поприма међународни карактер што је доказ оправданости њеног постојања и све веће популарности.Прошле године имали смо овде госте из Кине,ове из Словеније,надам се да ћемо пријатеља ,односно гостију из других земаља следеће године имати још више“, рекао је градоначелник Терзић.

 

 

РИНА / ГЗС / Миланко Даниловић

 

 

 




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


kraljevo rakijada bukovica

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.835.331 посета
Тренутно на сајту: 500 посетилац(a)