Нестварно леп спелеолошки објекат: Ушачка пећина део је највећег пећинског система на Балкану 


Oblačno, povremeno sa kišom, temperatura do 16 stepeni              Srpska pravoslavna crkva i vernici danas obeželavaju dan posvećen Prepodobnom Vasiliju Ispovedniku              Ubijen muškarac u Preljini              Cena jaja na pijacama od 15 do 35 dinara              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?              Na koji parfem želite da mirišete ovog proleća?             

 
Нестварно леп спелеолошки објекат: Ушачка пећина део је највећег пећинског система на Балкану
Trenutno na sajtu: 755       |       Podeli:
06.06.2022 | 0 коментар(а)



Нова Варош - Кањон Увца на југозападу Србије надалеко је познат по својим меандрима,
Ушачка пећина део је највећег пећинског система на Балкану, фото: РИНА

а слике те невероватне лепоте већ годинама обилазе свет. Ипак, овај Специјални резерават природе има да понуди још много тога, нарочито љубитељима спелеологије пошто се ту налази највећи пећински систем на Балкану. До Ушачке пећине скривене управо међу овим меандрима, можете стићи само на чамцу и пловећи тиркизним језером.

"Пећина је смештена у самом срцу резервата. Овај систем добио је назив јер се Ушачка пећина спаја са Леденом пећином у јами Бездан и тако праве најдужи пећински систем од преко шест километара. Унутар њих налази се много неистражених канала, па се сматра једним од највећих спелеолошких објеката у овом делу Европе. Прави улаз у овај систем је на десет километара од Сјенице у селу Лопиже у засеоку Ушаци", рекао је за РИНУ Стева Радовановић чувар заштићеног подручја СРП Увац.

Стева Радовановић, фото: РИНА

Укупна дужина канала Ушачке пећине износи 2.520 метара при чему је главни канал дужине 2.090 метара док остатак припада бочним каналима. Хидролошки је активна, а кроз њен главни канал протиче повремени ток. Она практично представља тунел кроз који протиче Дубоки поток. На више места у пећини ток понире и поново се појављује у виду извора и тока. На великом броју места у пећини, нарочито на местима промене правца канала, присутне су речне терасе које су изграђене од кластичних седимената које је овај ток одложио.

"Ова пећина обилује пећинским накитом , постоје две уређене дворане за све посетиоце у дужини од око 550 метара. У првом делу пећине местимично се појављују усамљене драперије, мале група сталагмита и сталактита. Други део је поприлично издашнији, а у њему се могу уочити масивни сталактити и сталагмити, а јављају се и стубови. Присутни су саливи и бигрене терасе", истиче Радовановић.

Две дворане доступне су за посетиоце, фото: РИНА

Оно по чему је Ушачка пећина такође посебна јесте што се унутар ње могу видети четири изузетно ретке врсте слепих мишева, који се још називају и пећински голубови. Управо изнад саме Ушачке пећине смештена су и гнезда једне од највећих колонија белоглавих супова на Балкану.

У ушачкој пећини живе ретке врсте слепих мишева, фото: РИНА

Овај изузетно атрактиван предео претхдоних година привлачи све више посетилаца и додатно доприноси туристичкој понуди планине Златар, која се налази у непосредној близини.

 

РИНА / ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


nova varos uvac kanjon usacka pecina

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.043.116 посета
Тренутно на сајту: 756 посетилац(a)