Кредити у "швајцарцима" - колективне тужбе, пресуде појединачне 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Кредити у "швајцарцима" - колективне тужбе, пресуде појединачне
Trenutno na sajtu: 378       |       Podeli:
02.06.2017 | 0 коментар(а)



Врховни касациони суд поништио је пресуду Апелационог суда у Новом Саду у којој је у претходном поступку одбијен захтев клијента

против банке за раскид стамбеног кредита у швајцарским францима. Врховни касациони суд тако је стао на страну клијента који је пре неколико година тужио банку и добио спор пред основним судом.

Врховни суд сматра да банка има право да обрачунава курс у страној валути при одобрењу кредита али то не значи да свака, па и енормна промена курса, доводи клијента у безизлазан положај.

У Србији у судове стижу колективне тужбе клијената задужених у швајцарским францима против банака али пресуде су за сада само појединачне. У Удружењу клијаната "Швајцарац" сматрају да судови постају свесни чињенице да енормни раст курсних разлика обесмишљава свако фер уговарање кредита.

Тврде и да се европска судска пракса у споровима код индексираних кредита у швајцарској валути полако окреће ка клијантима јер донедавно судови нису узимали у обзир заштиту потрошача, већ само интересе банака.

Адвокат Јелена Павловић каже да је то једна кључна ствар која се десила имајући у виду да "овај производ није креиран у Србији већ је увезен".

"Сви судови у региону на идентичан начин су се понашали у овим споровима утврђујући да је индексација у валути швајцарског франка била непоштена обзиром да клијенти нису добили праве информације како ће тај индекс деловати не само на главницу него и на ануитете", каже Павловићева.

Саша Девић је пре девет година такође узео кредит индексиран у швајцарској валути који му је исплаћен у динарској противвредности. Од тада рата му стално расте као и главница упркос редовној отплати кредита. То није каже једини разлог за незадовољство јер сматра да га банка није обавестила правовремено о могућим ризицима.

Охрабрен је пресудом Врховног касационог суда па ће покренути тужбу против банке јер сматра да има више основа за то.

"Сад размишљам о тужби - да тужим за индексацију у францима и да тужим за евентуални одштетни захтев и поништај променљиве каматне стопе код оне која је везана за либор, који практично прати ту флуктуацију швајцарца, евра и динара. Тај либор је требало стално да пада. Поједине банке су фиксирале каматну стопу супротну закону без сагласности друге воље", каже Саша Девић, клијент задужен у швајцарским францима.

Стручњаци али и дужници са стамбеним позајмицама у швајцарцима очекују да се проблеми реше такозваним кровним прописом. Земље које су најпогођеније кредитима у швајцарској валути попут Пољске, Мађарске и Хрватске су донеле законе који олакшавају отплату.

Решење би могли да очекујемо и у Србији после великог светског скупа правника из те области који ће на јесен бити организован у Београду.

РТС




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.796.805 посета
Тренутно на сајту: 378 посетилац(a)