Основна школа у Слатини прославила 150 година постојања! Пређен дуг пут од сеоске до модерне образовне установе 


U Srbiji danas do 17 stepeni              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Основна школа у Слатини прославила 150 година постојања! Пређен дуг пут од сеоске до модерне образовне установе
Trenutno na sajtu: 374       |       Podeli:
08.04.2019 | 0 коментар(а)



Чачак – Школа у Слатини прославила је читавих 150 година постојања. Настала 1869. године, ова образовна установа један је од стубова чачанског образовања



јер је кроз њене ђачке клупе прошло хиљаде ученикa.

 

 

Свечаном академијом обележен велики јубилеј, фото: РИНА / Д. Николић

Први учитељ био је Владимир Перуничић, а број ученика од отварања школе из годину у годину се повећавао, па је после 43 године било неопходно изградити нову зграду. Међутим, дечији осмеси нису трајали дуго јер за време Првог светског рата школа није радила. Наставници су марљиво радили да би се надокнадило оно што је омладина изгубила, мештани су помагали на све начине да школа буде оно што је пре рата, бесплатно су радили за све потребе школе. А народ у околним селима препознао је значај образовања и радо је у то време давао децу на школовање, што није била баш честа појава.

Основна школа у Слатини четрдесетих година година прошлог века била је прогимнизија и похађали су је и ђаци из свих околних села: Заблаћа, Јежевице, Кукића, Горичана, Доње Краварице. А један од њих је и Милоје Марић, ученик прве генерације прогимназије у Слатини који се присећа својих школских дана.

“Лепо је било бити део те прве генерације у прогимназији. Тад је у нашој школи било преко 1300 ђака, а знање које смо добијали било је изузетно”, казао је Марић.

У времену које је уследило, школа се мењала на различите начине. Министарство просвете 60 -их година предлаже да образовне институције добију име, па у складу са тим 1963. ова школа добија назив Десимир Капларевић, а од 01. септембра 2004 носи име великог српског песника Бранислава Петровића, који је основну школу завршио баш овде и који је увек говорио да је за њега Слатина центар света, истиче ћерка овог уметника Мирјана Петровић.

 

 

Лазар Чикириз уручио плакету ћерки Бранислава Петровића, фото: РИНА / Д. Николић

 

“Прелепе дане смо провели у Слатини, отац је обожавао овде да дође и увек нам је велика част што ова дибан школа носи управо његово име. Захваљујући руковоство, у њој су сада фантстични услови за све ђаке и она се ни најмање не разликује од великих градских школа”, каже Мирајана Тешић.

 

Бројни учени људи потекли су управо из школских клупа Основне школе у Слатини. Бројни су рофесори, доктори, адвокати који своју каријеру данас граде широм света, а један од ученика који је своја прва знања стицао управо овде је и садашњи директор РХМЗ, Југослав Николић.

 

 

Југослав Николић основно образовање стекао управо у Слатини, фото: РИНА / Д. Николић

 

“Радо се сећам својих дана провединих у основној школи. Имали смо дивне учитеље и наставнике који су нам свесредно преносили своје знање. Сећам се да су сви биоли изузетно талњентовани, па су нас учили да играмо фолклор, свирамо виолину а наставник ликовног је сликао зидове школе”, рекао је Југовић.

Нова епоха за школу по много чему је 21. век. Она постаје све модернија и савременија васпитно – образовна установа. Ученицима је омогућено да се развијају у различитим аспектима. Од септембра 2000. године ученици седмог и осмог разреда укључени су у обуку рада на рачунару, а Министарство просвете обезбедило је средства за изградњу кабинета за информатику. Створили су се услови за организовање Окружног такмичења из информатике, па је 2002. Слатина била домаћин. У систему школе функционише и Ученичка задруга која постоји од 1974., а чији рад је обновљен 2001. године. Циљ рада задруге је да се остваре средства која ће побољшати стандард ученика и целокупни рад у школи. Да се рад исплати, потврђује и златна плакета коју је школа добила 2002. године за успешан рад тек обновљене ученичке задруге.

За успех постигнут на културном и просветном плану школа је 18. децембра 2009. године добила највеће признање града Чачка – Децембарску награду. Тад је наглашено како је школа у Слатини једна од најузорнијих образовних установа са дугом традицијом и дубоким утемељењем у локалној средини и да као таква доприноси угледу града. Награду је тад у име школе примио Лазар Чикириз, директор од 1996. године који је покренуо и успешно водио све активности.

 

 

Лазар Чикириз, фото: РИНА / Д. Николић

“Пуно радимо како би ђацима обезбедили најбоље услове за рад и образовање. Овде нећемо стати и наставићемо даља улагања. Свих 150 година се ради на томе да се школи помогне. Наша шкоал један је од стубова образовања у Чачку јер деца са ове стране Мораве уче баш овде. Трудимо се да им заста обезбдеимо најбоље, а они нам то враћају фантастичним успесима на такмичењима широм Србије”, изјавио је Лазар Чикириз.

Након децембарске награде улагања у школу су такође значајна. Школа се укључује у различите пројекте, чиме се омогућује да тенденција развитка остане иста. Пројекат “Дигитална учионица” донела је школи нову опрему за савремену учионицу која је смештена у поткровљу школе које је адаптирано уз помоћ локалне самоуправе. Уз помоћ донације НИС – а и подршке града Чачка свечано је отворен тениски терен.

“Прослављање овог значајног јубилеја велики је дан, не само за Слатину већ и за гарад Чачак. Данас имамо једну модерну сеоску школу, а свој велики допринос дали су директор и сви наставници. Град Чачак наставиће да улаже у образовање. Ова школа у Слатини је један од најбољих примера како једна образовна установа треба да функционише”, изјавио је градоначелник Чачка, Милун Тодоровић.

 

 

Милун Тодоровић  на псрослави јубилеја у Слатини, фото: РИНА /Д. Николић

 

Школа учествује у еколошким пројектима које фиансира град Чачак. У пројeкту под називом “Двориште великог срца” посечено је старо и осушено дрвеће, а засађено ново. Од посечених стабала направљене су клупе и урађена ограда. Захваљујући иницијативи директора Лазара Чикириза, Основна школа у Слатини била је учесник и међународног пројекта SEECEL који промовише предузетничко учење у школама, а крајем 2016. добија статус предузетничке, што је резултат двогодишњег рада Тима у овом међународном пројекту.

 

Претходна, 2018. година је једна од оних које ће се дуго памтити. Осим што је завршена фасада, школа је укључена у пројекатправбде “Електронски дневник”, као прва школа на територији града. Од 01. септембра старе папирне дневнике заменили су таблети. Искуства су изузетна и служе као пример осталим школама. Од министарства правде стигла је донација од близу четири милиона динар, па су тако школску годину у којој се слави велики јубилеј ученици и наставници започели у просторијамау којима су нове клупе, столице, катедре, ормари и школске табле.

 

 

Модерно опремљења школа и одлични услови за рад ђака, фото: РИНА / Д. Николић

 

Ако неког питате, ко није из Слатине, шта издваја школу “Брансислав Петровић” и чини је специфичном, многи ће поменути део активности које се одржавају крајем фебруара или почетком марта, квиз знања “Мозгалица”и Фестивал маске.

 

РИНА




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


skola slatina jubilej

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.506.193 посета
Тренутно на сајту: 375 посетилац(a)