Ситна пара весели човека 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Ситна пара весели човека
Trenutno na sajtu: 429       |       Podeli:
08.08.2014 | 0 коментар(а)



Гуча - У Старој Србији, пре једног века,тугованка због неузвраћене љубави ишла је овако: „Остадох те

Славиша Ивановић са својим моравско – шумадијским опанком број 220

жељан, к`о сироче нових опанака. Сто година касније на истом месту, у Гучи, о српској националној обући и даље се пева, мада мање из љубавних а пре зарад трговачких разлога.

Некада су људи ходали боси, а данас се свако поноси што српски опанак носи – спевао је Славиша Ивановић (47) опанчар из Јагодине, хвалећи своју робу на 54. Драгачевском сабору трубача.

Он је један од хиљаду трговаца, занатлија и крчмара који су ове седмице сместили своје дућане по улицама и лединама трубачке престонице света, верујући да ће овде стећи неки динар, кризи упркос. Ивановић је већ 13. годину узастопно у Гучи и сада је поставио три тезге на разним угловима варошице, нудећи народне ношње из своје радионице, и опанке свих врста и бројева. Од сувенир - опанка број 10, до џиновског броја 220, којег нико не може обути.

- То је кајак опанак са кљуновима на оба краја, на једном је моравска а на другом шумадијска шара од кожног преплета. Потрошио сам кожу од вратова два вола и 10 дана рада, тражим 500 евра и већ има купаца који меркају и распитују се – прича Ивановић за  Политику.

Домишљати опанчар никад не долази у Гучу без плана и нове стиховане хвале за своју робу. Једне године то је гласило -  Јапанцима јапанке, Србима опанке, друге - Да нам нису ти опанци и ми би сада били странци, а за ову сте већ прочитали на почетку текста. Овде је, на пословном задатку иза тезги, читава породица Ивановића: и Славишина супруга Беба и све четворо њихове деце, Анкица(18), Ирена (17), Лазар (13) и Богдан (5), с тим што последњи помаже колико му могућности дозвољавају. Сви коначе иза својих тезги у Гучи, ни на шта се на жале и моле бога да буде здравља и довољно посла.

Иза суседне тезге је Зоран Чолић (33) из Крушевца са сином, и продаје обућу необичне израде и назива. Његови опанци, због порекла материјала, добили су назив аутњаци: основа опанка или табан је од аутомобилске гуме на коју се са чак стотину ексерчића укуцава рист војничке чизме. Мајстор прича да му је за израду пара аутњака потребно 180 минута и цени их 1.500 динара.

- Најчешћи купци су калуђери јер је овај опанак практично неподерив и не пропушта воду, могу да дам гаранцију од пет или десет година, свеједно ми је. Износим их на бројне вашаре, од Великог Градишта до Руме а међу купцима има и много дрвосеча, јер ову обућу трн не може пробости – прича Чолић.

 

Зоран Чолић и његови  аутњаци

Такве опанке не манишу ни наше учене главе, виђамо их на ногама уметника и сликара, мада би омладина сигурно рекла да су ретро. Чолић има тезгу од само два метра (закуп је 20.000 динара) и нисмо га питали колика је зарада, а није се ни жалио.

На новац није лаком ни крчмар Милета Јелић (57) или Мићо Мрак из Чачка, који деценијама држи шатру на Сабору у Гучи. Некад је писао речи народњацима за хитове и још га држи тај романтичарски дух, мада му је ономад, у Љубићу код Чачка где живи, кроз собу текла река висока метар и по. Недавно се оженио по пети пут, сад станује у тужђој кући док се његова суши, и у Пореској управи у Гучи начелници објашњава, шалећи се на свој рачун:

- Кад ми је поплава ушла у предсобље почео сам да бежим и успео да спасим само једну торбу. У њој су били моја фискална каса и рачуни за уплату пореза. То ми је и најважније, ништа друго ми и не треба у животу.

Крчмар Милета Јелић Мрак испред своје шатре у Гучи

У поменутом животу ваљда има неке правде, па је Јелићева шатра у Кривој бари у Гучи прексиноћ била пуна, али нам је крчмар с филозофским миром казао:

- Ситна пара весели човека.

Његов пријатељ из Чачка, Ацо Поповић Поп (55), на саборима у Гучи послује од своје 18 године, најпре као конобар, а већ 20 лета је свој газда. Опет је поставио шатру и столове али првог дана Сабора, у среду, држао затворене завесе, проценивши да неће бити посла.

 - Прошле године Сабор је трајао седам дана, само мшто од понедељка до среде уопште није било гостију. Тада сам изгубио 15.000 евра – прерачунава се Поповић.

И међу гостима 54. Сабора трубача има пуно намерника који су дошли у Гучу не само ради весеља, већ и да проникну како се склапају и развијају послови. Један од њих је Игор Поповски, председник општине Пехчево у источној Македонији (близу Берова), која има 3.500 становника. Прошлог јуна у тој варошици по четврти пут организоване су квалификације за Гучу и на тај начин се одређује македонски представник за међународно такмичење трубачких оркестара на Сабору у Србији. Дакле, Македонци овамо не шаљу било кога.

- У квалификацијама је учествовало укупно 11 оркестара, а приредба се сваке године шири, иако имамо само једну салу од 400 места. Прве године имали смо укупно 5.000 посетилаца за четири дана, а сада већ 20.000. Први пут сам у Гучи, све ми је занимљиво и опчињен сам овим што видим – каже Поповски за наш лист.

Директор Сабора Адам Тадић истиче да се квалификације за Гучу сада одржавају на три места у иностранству, поред Пехчева још и у Дравограду (за представника Словеније) и Трсту (за Италију). Намера је, вели, да се отворе још два предтакмичарска центра, један за Словачку и Чешку, други за Румунију и Молдавију.

Саборско весеље у народној крчми  Броћића авлија  Гучи

По програму Сабора, на који је утицала и временска прогноза, вечерас (петак, 8. августа) на распореду су три догађаја на великој позорници крај Белице: концерт Дејана Петровића и његовог  Биг бенда (од 20 сати), Светлане Цеце Ражнатовић (од 21) и  Поноћни концерт мајстора трубе (од 23). На Сабору се и ове седмице, дакле, ређају велика трубачка имена, али недостаје једно, можда и највеће. Зашто Бобана Марковића нема ове године у Гучи, због чега на 54. Сабор није дошао почасни грађанин драгачевске варошице?

- Мислим да Бобан и Марко Марковић 9. августа држе концерт у Сегедину, али је истина да је пре тога било разговора о Марковићевом доласку у Гучу. Он нам је тада, преко менаџера, поставио услове које нисмо могли да прихватимо. Јер, откада постоји Сабор у Гучи, ниједан трубачки оркестар никад није добио новац за долазак и одржани концерт. Једино што су могли добити, јесу смештај и исхрана. Ни Марковић неће бити изузетак иако је реч о великом трубачу и нашем изузетном пријатељу – наглашава Адам Тадић.

Директор нам је предочио електронску поруку из које се види да је менаџер Бобана и Марка Марковића за концерт 7. августа на Сабору у Гучи тражио хонорар од 6.000 евра, 400 евра путних трошкова, испуњење техничких услова и да почетак наступа не буде после 21 сат.  Тадић је на то одговорио да због ситуације у којој се тренутно налази општина Лучани организатори Сабора нису у стању да обезбеде тражени хонорар, додајући да ће се сарадња наставити неком другом приликом.

А сва је прилика да се врхунски трубачи као Марковић, који путују светом свирајући праћени музичком славом, не мире са чињеницом да за њих нема хонорара у Гучи, док естрадне звезде добијају новац за певање на Сабору. Али, у продукцији овогодишњег Сабора речено нам је да и Светлана Ражнатовић у Гучу долази са знатно мањим уговором него што је тренутно њена тарифа на естрадном тржишту, и да ће вечерас наступити за 30.000 евра.

Г. Оташевић, Политика




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Рекламирајте се на порталу Гласа западне Србије

Телефон: 032 347 001 | Мејл: redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.770.673 посета
Тренутно на сајту: 428 посетилац(a)