Агро дан за пољопривреднике у Чајетини 


U Srbiji danas temperatura do 23 stepena              U Skupštini danas konsultacije o izboru zamenika predsednika radnih tela              Novopazarski srednjoškolci najbolji u regionu              Plan rasturanja Republike Srpske!? Dodiku rade o glavi, ucene stižu i predsedniku Srbije              „Dodatna nastava” za najperspektivnije mlade fudbalere Borca              Zašto investirati u Zlatibor - 10 biznis ideja              Donacija Ženskom centru Užice              Rekonstrukcija fontane na Gradskom trgu             

 
Агро дан за пољопривреднике у Чајетини
Trenutno na sajtu: 373       |       Podeli:
03.04.2019 | 0 коментар(а)



Чајетина - Привредно друштво за развој пољопривреде „Златиборски еко аграр“ организовало је скуп за пољопривреднике

где је представљен програм мера подршке за спровођење пољопривредне политике и политике руралног развоја уз две панел дискусије о воћарској и сточарској производњи.

Из буџета општине Чајетина ове године биће издвојено 25 милиона динара за спровођење програма подршке пољопривредницима. У складу са Стратегијом за развој пољопривреде, Екоаграр је задржао већину мера из прошле године, када је поднето 650 захтева за субвенције. Новина је да ће се програм реализовати кроз неколико конкурса од месец дана, а први је почео од првог априла. Ове године се паузира са мером подстицаја остављања женских грла кроз набавку сточне хране јер ће сва остављена женска телад из ове и прошле године бити предмет подстицаја следеће године.

Директор „Златиборски еко аграр” Владимир Бојовић навео је као велику иновацију ове године подршку младима.
„Шест младих газдинстава испод 40 година подржаћемо на начин што ћемо поделити четири стада од по 10 грла оваца и два стада од по десет грла коза које ће они кроз две године имати обавезу да врате како би дали некон наредном. То је најдиректнија помоћ младима да им помогнемо да оснују своју производњу”, рекао је Бојовић.

У оквиру панел дискусије о воћарству, највише се говорило о малини и закључак стручњака је да се не одустаје од производње овог воћа. Претходна година је била тешка, како због цене, манипулације са информацијама о квалитету и потражњи, кишне сезоне која може оставити на засаде и у овој години, ако се малињаци не буду одржавали и обрађивали.

Професор др Александар Лепосавић из Института за воћарство Чачак, фото: ГЗС

Професор др Александар Лепосавић из Института за воћарство Чачак рекао је да због дефицита квалитетне робе на тржишту постоји тренд раста тражње а цена је више него задовољавајућа.
„Према последњим састанцима и сарадњи коректних хладњачара и произвођача договорена цена је далеко већа од оне са којима су наши произвођаче се сусрели, односно преговора радне групе и формирања неке преговарачке цене. Сигуран сам да ће произвођачи имати већи финансијски ефекат у овој сезони а оно шта остаје као проблем свих ових дешавања је радна снага”, казаоје Лепосавић.

На теми сточарства представљен је пројекат налажења могућности за унапређење економичности на фармама оваца и коза у Западној Србији који спроводи Институт за крмно биље Крушевац.

Пољопривреднике је поздравио председник општине Чајетина Милан Стаматовић рекавши да је пољопривреда будућност Србије и поновио план о формирању модерне верзије задруге у виду агроиндистријског центра.

ГЗС/Чајетина.орг




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 155.795.656 посета
Тренутно на сајту: 372 посетилац(a)