Ко је за а ко против закона о утврђивању порекла имовине? 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Ко је за а ко против закона о утврђивању порекла имовине?
Trenutno na sajtu: 425       |       Podeli:
11.02.2020 | 0 коментар(а)



Политичари, али и “обични” грађани, за које се утврди да су увећали имовину за најмање

150.000 евра у року од три узастопне године а то нису пријавили, убудуће ће се наћи под лупом пореских и других органа. Уколико не могу да докажу да су нешто стекли на законит начин, за тај “екстрапрофит” платиће чак 75 одсто пореза.

То, између осталог, предвиђа Предлог закона о утврђивању порекла имовине и посебном порезу, који би наредних дана требало да се нађе пред посланицима Скупштине Србије. Према овом предлогу, нема временског ограничења за примену закона, односно надлежни ће моћи да утврђују да ли се неко незаконито обогатио у било ком тренутку у прошлости.

Уколико се посумња на неправилности нечијег имовинског “конта”, његов иметак ће “чешљати” посебна јединица Пореске управе, односно минимум 20 стручњака, међу којима ће бити и представници МУП, НБС, Управе за спречавање прања новца, Агенције за спречавање корупције, Републичког геодетског завода, Агенције за привредне регистре и Централни регистар, депо и клиринг хартија од вредности. “На мети” ће бити апсолутно целокупна имовина појединца, нарочито некретнине, удели у правном лицу, моторна возила, пловни објекти и ваздухоплови, штедни улози и готов новац.

Ко ће бити провераван, одређиваће јединица Пореске управе у складу са годишњим смерницама које доноси директор Управе, али ће поступак моћи да се покрене и по пријави грађана или друге институције. Предлог закона предвиђа да онај чија имовина буде предмет контроле мора да докаже да ју је стекао на легалан начин.

Опозиција је одмах осула паљбу на овај пропис, тврдећи да се он доноси како би власт имала још један механизам за обрачун са политичким противницима. Овакве тврдње, у интервјуу за “Новости”, демантовала је министарка правде Нела Кубуровић, напомињући да се предложена законска решења односе на све грађане, чиме се искључује свака евентуална селективност у њиховој примени.

 

Новости / ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


zakon poreklo imovine politicari gradjani opozicija nela kuburovic

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.438.402 посета
Тренутно на сајту: 425 посетилац(a)