Познато зашто је медвед „свратио” у центар Бајине Баште, након сусрета са људима одмах се вратио у своје природно станиште 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Познато зашто је медвед „свратио” у центар Бајине Баште, након сусрета са људима одмах се вратио у своје природно станиште
Trenutno na sajtu: 480       |       Podeli:
23.09.2022 | 0 коментар(а)



Бајина Башта - На територији Националног парка Тара тренутно живи и креће се око 70 јединки
Медвед се након посете центру Бајине Баште вратио у шуму, фото: РИНА

мрког медведа и једна од њих изненадила је мештане Бајине Башта кад се појавила у насељеном подручју и никад ближе пришла кућама и људима. Овакав случај се не памти, а како истичу надлежни реч је о јединки која није маркирана.

„Медведи дневно могу да препешаче преко сто километара у зависности од узраста. Иако смо у непосредној близини Националног парка, није се дешавало да медведи дођу до самог центра као што је био овај случај. Они се углавном крећу шумом и ми претпостављамо да је постојало нешто што га је скренуло са његове путање, па је био приморан да дође у град. Дешава се да се уплаше паса, или пуцња из ловачке пушке”, изјавио је за РИНУ Ранко Милановић руководилац Службе за информисање НП Тара.

Након што је вероватно скренуо са своје путање и грешком сишао у насељено место, медвед се вратио у шуме Таре које се налазе релативно близу и које се његово природно станиште. Kретање мрких медведа на Тари помно се прати читавих 15 година, уз помоћ сателитских огрлица, а до сада је огрлице добило преко 20 јединки које су за све ово време дале прегршт изузтено важних информација.

„На тај начин установили смо да се итекако пуно крећу. Дешавало се да млађи медведи који траже свој животни простор пређу дневно до 60 километара, а неки су за 9 месеци прешли чак око 1.800 километара. Док је лепо време они знају да препливају Дрину, прошетају до Зенице око 270 километара и врате се у своје природно станиште”, рекао је Милановић.

Иако се многи плаше сусрета са њима, медведи врло ретко или готово никад први не нападају људе. Не доживљавају их као плен, већ их се плаше и избегавају сукобе.

„Уколико пролазите кроз шуме Таре свакако је потребна доза опрезности, али већа је вероватноћа да вас удари гром него да вас нападне медвед. Популација мрких медведа на нашој територији расте, јер је та врста заштићена и строго је забрањен лов. Они обитавају на свим деловима Таре, у кањонским деловима Дрине, на шумском подручју, Митровцу”, каже Милановић.

До сада најкрупнија јединка мрког медведа ухваћена је и обележена управо на овој планини. Шумски џин тежак је 246 килогарама, стар десет година и добио је име Александар по чувеном војсковођи Александру Великом. Осим по својој величини, специфичан је и по томе што је први који је маркиран огрлицом која има камеру.

 

РИНА / ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


BAJINA BASTA MEDVED

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.450.468 посета
Тренутно на сајту: 480 посетилац(a)