Какав је живот у Прибоју после формирања Слободне зоне? 


Danas promenljivo oblačno i vetrovito              Vučić: Hoće da ukinu Republiku Srpsku i naplate ratnu odštetu              Počinje pozorišni festival Kustendorf              Nedelja u Bajinoj Bašti rezervisana za besplatne preventivne preglede              Uključen crveni meteoalarm, košava će duvati brzinom većom od 100 kilometara na čas              Najveća barutana na Balkanu slavi 75. rođendan              U nedelju se nastavlja akcija preventivnih pregleda u čačanskom Domu zdravlja              Vlada i prosvetari dogovorili da se u što kraćem roku izmeni Krivični zakon              Čačak privremeno rešio problem odlaganja smeća             

 
Какав је живот у Прибоју после формирања Слободне зоне?
Trenutno na sajtu: 326       |       Podeli:
18.08.2018 | 0 коментар(а)



Прибој - Откако су златне године ФАП-а, и његових 7.000 радника постале само носталгично сећање, свакодневица Прибоја

је потпуно промењена. Између два пописа, број становника је смањен за 4.000, а највећи проблем је незапосленост. Град у коме се, кажу, живи од пензија и прихода запослених у јавним службама, ипак је направио индустријски искорак: производња за одбрамбену индустрију у ФАП-у и у компанијама које послују у Слободној зони. Отворено је 600 радних места, а наредне године, посла ће бити за још 500 радника.

Да Прибоја нема без ФАП-а, понављано је годинама, док и последње наде у васкрс овог гиганта нису угашене, а свако ново радно место у граду на Лиму постало чист добитак.

И управо на простору некадашњег ФАП-овог погона, где је формирана Слободна зона Прибој, запослено је 350 радника, уговорено још 270 радних места.

Запослени у прибојској слободној зони кажу да је она веома важна. Неки наводе да су размишљали да напусте град, али да су задовољни након што су добили посао.

Држава је ФАП ослободила дуга од 100 милиона евра и део имовине корпорације, без накнаде, пренела у власништво локалној самоуправи, за оснивање Слободне зоне. У њој су и компаније из Америке, Турске, Шпаније и Холандије, а јављају се и инвеститори заинтересовани и за гринфилд простор зоне.

"Сви су запослени из Прибоја, познају свој посао, одговорни, савесни, мислим да су и коректно награђени за то што раде", истакао је Зоран Марковић, директор и сувласник фирме "Рефиса Балкан".

Све ово је месечне приходе општине увећало за осам милиона, што је, на годишњем нивоу, додатних готово стотину милиона динара.

"За једну сиромашну општину, то је шанса да та средства користимо у друге сврхе, да опет припремамо услове за нове инвеститоре, за бољи квалитет живота у Прибоју", каже председник општине Лазар Рвовић.

Тако су, после много година, Прибоју опет потребни инжењери, техничари и машинци. Извесно је да ће бити отворен и Регионални иновациони центар, а планира се и отварање одељења неког техничког факултета.

ГЗС / РТС




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 160.561.809 посета
Тренутно на сајту: 325 посетилац(a)