Чачак, Пријепоље и Нова Варош међу 15 градова у Србији у којима се уводе дигитални регистри извора загађивања 


Vreme danas: popodne kiša, temperatura od 14 do 18 stepeni              Danas isplata redovne naknade za nezaposlene              Peti dan Srpskog festivala svetske muzike              Polaganjem venaca na pet spomenika obeležen Dan opštine Gornji Milanovac             

 
Чачак, Пријепоље и Нова Варош међу 15 градова у Србији у којима се уводе дигитални регистри извора загађивања
Trenutno na sajtu: 293       |       Podeli:
10.02.2022 | 0 коментар(а)



Како би се унапредио квалитет и повећала количина прикупљених податакао загађивању
Илустрација, фото: ГЗС

ваздуха, вода, земљишта и генерисању отпада на локалном нивоу, Агенција за заштиту животне средине, уз подршку Владе Уједињеног Краљевства, помоћи ће да 15 градова и општина у Србији успостави локалне дигиталне регистре извора загађивања.

Користећи већ постојећи информациони систем на коме је заснован Национални регистар извора загађивања, локалне регистре ће формирати Ваљево, Осечина, Нови Сад, Крагујевац, Суботица, Врбас, Нова Варош, Пријепоље, Кладово, Бор, Врање, Лесковац, Пирот, Ниш, и Чачак.

"Основни предуслов за ефикасну заштиту животне средине је адекватно прикупљање података. Једино тако можемо знати колико су загађене реке, земљиште, ваздух, колико отпада производимо и како њиме треба да управљамо. Почињемо са ових 15 општина и градова, а жеља нам је да до краја 2022. године све локалне самоуправе у Србији формирају своје регистре", наглашава др Тамара Перуновић Ђулић, помоћница директора Агенције за заштиту животне средине.

Запослени у ових 15 локалних самоуправа биће обучени за креирање локалних регистара и евидентирање загађивача на својој територији. На основу ових података надлежне локалне институције моћи ће да доносе планове и мере како би се спречило и смањило загађење животне средине и очували природни ресурси.

Такође, подаци о локалним изворима загађивања биће доступни и широј јавности на једном месту, у оквиру Националног регистра извора загађивања Агенције, у дигиталном и машински читљивом формату. То ће омогућити приватном, цивилном и академском сектору, али и медијима и грађанима да се на једноставан начин информишу и да креирају производе засноване на отвореним подацима.

Захваљујући томе што је Агенција за заштиту животне средине отворила део података које прикупља креиране су различите апликације, као што су Полен Србија и Квалитет ваздуха у Републици Србији, које грађани већ користе.

Обједињавање података локалних самоуправа о изворима загађивања у Националном регистру омогућиће боље сагледавање загађења у Србији и једноставније анализе података како би се креирале ефикасне јавне политике за заштиту животне средине на националном и на локалном нивоу.

Успостављање дигиталних регистара локалних извора загађивања је део активности Агенције за заштиту животне средине у оквиру пројекта "Отворени подаци за одрживи развој". Овај пројекат спроводи Програм Уједињених нација за развој у партнерству са Канцеларијом за информационе технологије и електронску управу, уз подршку Владе Уједињеног Краљевства, наводи се у саопштењу Агенције за заштиту животне средине.


Глас западне Србије




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


cacak prijepolje nova varos digitalni registri zagadjivanje

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.805.047 посета
Тренутно на сајту: 294 посетилац(a)