Роботи на старом пепелишту 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Роботи на старом пепелишту
Trenutno na sajtu: 482       |       Podeli:
01.07.2017 | 0 коментар(а)



Чачак – „Слобода” је од почетка деценије у нове програме, опрему и хале уложила 30 милиона евра и овог пролећа,

подвукавши црту испод тог седмогодишњег подухвата, ступила у нови. Генерални директор компаније, инжењер Зоран Стефановић, каже за „Политику” да је тим улагањима удвостручена производња и запослено 1.000 младих радника, а нови план је да се у четири наредне године уложи још 20 милиона евра у напредак највеће фабрике у овом делу Србије и хватање корака са водећим индустријама муниције у свету.

- Наши купци, а има са свих континената, захтевају врхунска технолошкла решења и то нас присиљава на стални развој, па ћемо, само до краја ове године, у опрему уложити још 11, 2 милиона евра – истиче Стефановић.

Зоран Стефановић, генерални директор „Слободе”, фото: Г. Оташевић

Највећа појединачна инвестиција у минулим летима био је погон механичке обраде са 10.000 квадрата халског простора, пре 18 година потпуно уништен под бомбама НАТО авијације. Сада је ту, са 2,5 милиона евра уложених у грађевинске радове и шест милиона у опрему, подигнут најсавременији погон за прераду метала, где велики део посла обављају затворени осмовретени аутомати, по заповестима добијеним из рачунара.

Све то дало је нове подстреке и послове колективу од 2.300 радника, који је деценијама био и остао ослонац привредног и друштвеног напретка Чачка, и опет дочекао дане да млади мештани прижељкују радно место у „Слободи”.

- Држава све више помаже фабрике одбрамбене индустрије па смо ове године од Владе Србије добили два милиона евра, а ми се са наше стране трудимо да на то узвратимо све бољим радом и већим профитом. Фактурисана производња у 2016. била је 6,17 милијарди динара уз међугодишњи раст од 70 одсто, а ове године очекујемо 15 одсто изнад прошлогодишњег обима. Благодарећи свим овим улагањима имамо обезбеђен посао за 24 наредна месеца и активне уговоре од 150 милиона долара – нагласио је Стефановић.

Он напомиње да ће фабрика све више пажње поклањати аутоматизацији и набавци машина најновијих генерација, а то документује и Алекса Ђ. Вуковић, директор сектора „Развој” у овој великој компанији. У сектору је запослено 95 инжењера који су од 1995. до 2016. конструисали и освојили производњу 136 нових артикала, а само у прошлој години 14 нових зрна и комада опреме, и четири технологије.

- У опасном делу фабрике, где се комплетира муниција средњег домета, од 20 до 40 милиметара, управо је довршена једна роботизована линија, без људи. Њоме управљају двојица опслужилаца али на даљину, видео везом, а робот обавља четири најважније операције: донос чауре, затим пуњење чауре барутом, па донос пројектила, те спајање пројектила са чауром. Подразумева се паковање. Све то, до ових дана, радили су запослени а сада је то предато машинама, које ће димензије и спољни облик контролисати скенером, а све је повезано камерама и видео преносом – описује Вуковић.

У истом фабричком погону новост је и пуњење кошуљица артиљеријских пројектила од 76 до 155 милиметара медотом екструрзије. И то се сада ради аутоматски, командом са безбедне стране заштитног зида, уз видео надзор двојице оператера. Експлозив се помоћу пужног кола гура у кошуљицу, а када се пуж полако извлачи разарајућа смеса попуњава ту рупу. Следе бушење и премаз за детонатор упљача, где ће он лећи.

„Слобода” у понуди има 400 различитих производа, углавном муниције у калибарском распону од 20 до 155 милиметара, квалитет израде је беспрекоран у проценту од 90, а фабрика извози 90 одсто својих производа. Тренутно, веома је тражена противавионска муниција од 23 до 30 мм, а фабрички конструктори посебно издвајају нови пројектил Л/70 за бродски топ. Ради се о зрну калибра 57 мм, са тренутно фугасним, односно пројектилом парчадно рушећег дејства. Прва серија недавно је испоручена купцима из Азије.

- Производ су осмислили, у потпуности, стручњаци „Слободе”, почев од дизајна каписле, чауре, пројектила и упаљача. Израду барутног пуњења освојили су заједно са инжењерима фабрике „МБ Наменска” из Лучана, а пројектил се пакује у наш ручни контејнер – објашњава Вуковић.

Ово зрно средњег калибра, направљено у фабрици испод Јелице, намењено је уништавању циљева у ваздуху – хеликоптера и беспилотних летилица – али и, у другој равни, бродова и чамаца. Један овакав метак може да се освоји за шест до 12 месеци, а највише времена захтева израда алата и разних елемената. Граната је урађена на основу искуства и знања „Слободних” инжењера.

Упаљач на врху зрна, такође израђен овде, припада најновијој генерацији, а посебност је што овај пројектил погађа циљеве и у хоризонталном и у вертикалном домету, већем него слични. У овој струци, то зрно јесте висока технологија.

Просечна зарада у фабрици прошле године била је 46.832 динара.

Током агресије НАТО, „Слобода” је бомбардована пет пута, од 28. марта до 13. априла са укупно 52 пројектила, али је већ после трећег напада била технолошки уништена. Сравњено је 83 одсто радног простора, директна материјална штета јесте 264 милиона марака, индиректна још 120 милиона, Вредан колектив смогао је снаге да се усправи и обнови, али на још неколико тачака у кругу фабрике и даље су видљиви трагови бамбардовања.

Г. Оташевић




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.449.024 посета
Тренутно на сајту: 482 посетилац(a)