Глас Западне Србије
Адреса: Жупана Страцимира 9/1, 32 000 Чачак
Телефони:060 5000 150, 032 347 001 redakcija@glaszapadnesrbije.rs
Цркву брвнару у Доњој Оровици подигли мештани за три месеца: Овде се данас чува непроцењиво благо српске историје
Trenutno na sajtu: 341 |
Podeli:
19.09.2022 | 0 коментар(а)
Љубовија - У близини Љубовије, у селу Доња Оровица, налази се јединствена црква брвнара посвећена Сабору Светих 12 Апостола која и
дан данас чува вредне реликвије које су под заштитом државе.
Фото: ГЗС
Ова једнобродна грађевина која припада Епархији шабачкој представља непокретно културно добро које је од 1982. године под заштитом државе.
Фото: ГЗС
Кроз векове су цркве делиле судбину свог народа , црква брвнара у Доњој Оровици подигнута 1693 године потпуно је уништена 1813 године у Првом српском устанку.
Упркос тешким временима, дигла се из пепела захвлаљујући тадашњим мештанима азбуковачког краја .
Јереј Јован Секулић, Фото: ГЗС
" Храм је направљен за три месеца, а градили су га мештани околних села доказујући да су били изврсни неимари.На цркви нема ниједан ескер, већ је црква грађена на жгљебове, даске су се склапале једна у другу.
Фото: ГЗС
Првобитан кров брвнаре је сачуван, само је преко шиндре додат лим.
Фото: ГЗС
Прорези на храму, пушкарнице показују да је постојао начин да се турска војска на време одбрани и тада су у храму остајали нахрабрији Срби који су својим животима бранили веру, каже јереј Јован Секулић, парох оровички.
Фото: ГЗС
У храму се поред неколико богослужбених књига из 19. века чувају иконе руског порекла непроцењиве вредности.
Фото: ГЗС
" Икона Пресвете Богородице датира из 1857 године као и икона Господа Исуса Христа, икона Св. Јован Крститеља храму је даривана 1891.године док икона Светог Николе датира из 1870.године.
Фото: ГЗС
Овде се налазе још старије иконе попут иконе Пресвете Богородице , диптиси и икона Светог Јована Крститеља. Иконе датирају из 17,18 и 19.века, додаје парох оровички Јован.
Фото: ГЗС
У порти храма налази и се и прангија која је обавештавала мештане о доласку непријатељске војске, а касније за објављивање великих празника.
"Мештани су је купили 1840 године, тешка је 130 тока, односно 170 кг. За њу се везије и један народни обичај да момци који је подигну, спремни су за женидбу, каже Јован Секулић, парох оровички.
Фото: ГЗС
Љубовија има огромне потенцијале и за развој верског туризма захваљујући бројним православним храмовима који се налазе на територији ове општине.
" На територији наше општине имамо 14 цркава и четири манастира. Незаобилазна дестинација домаћих и страних туриста свакако је Соко Град, је тврђава у западној Србији у близини Љубовије, која никада није освојена борбом већ је увек мењала господаре мировним уговорима.
Јелена Тешић, директорка ТО општине Љубовија, Фото: ГЗС
Она је једна од тврђава у којој су се Турци најдуже задржали и која је са још неколико градова предата кнезу Михајлу Обреновићу 1867. године.
Фото: ГЗС
Подно града је подигнут манастир светог Николе. Град је према уговору, након одласка турске војске и посаде миниран и добрим делом уништен. Данас је остало врло мало остатака бедема и кула, а у самој утврди је на темељима једне од кула подигнут бетонски плато на коме је изгигнут велики крст.
Фото: ГЗС
Манастир је подигао епископ шабачко-ваљевски Лаврентије и посвећен је Владици Николају лелићком и жичком. Сам манастир располаже са пространом трепезаријом и 25 једнокреветних соба за госте, музејом и радионицом за монаштво,каже Јелена Тешић, директорка Туристичке орханизације општине Љубовија.
Фото: ГЗС
Скривени у природним лепотама азбуковачког краја, манастири и цркве у Љубовији на јединствен начин осликавају душу српског народа који се упркос тешким временима изборио да сачува своју веру и поколењима остави у наслеђе непроцењиво благо.
Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.
Коментари посетилаца
(0)
Вест нема коментара. Будите први који ће коментарисати ову вест!