Obeležen dan Gradske biblioteke „Vladislav Petković Dis” i 176 godina bibliotečke tradicije 


U Srbiji danas promenljivo vreme, temperatura do 21 stepen              Đaci u centralnoj Srbiji još danas u školama, a od sutra počinje prolećni raspust              Sutra otvaranje zatvorenog bazena u Gornjem Milanovcu              Za praznike rezervisano više od 80 odsto turističkih kapaciteta u Srbiji              Raspisani lokalni izbori 2. jun u 66 jedinica lokalne samouprave             

 
Obeležen dan Gradske biblioteke „Vladislav Petković Dis” i 176 godina bibliotečke tradicije
Trenutno na sajtu: 221       |       Podeli:
11.03.2024 | 0 коментар(а)



Čačak - Sa danom zalašnjenja Čačanska biblioteka „Vladislav Petković Dis” obeležava svoj dan,



a ujedno i dan rođenja slavnog pisca čije ima i nosi. Ovim događajem obeležava se i 176 bibliotečke tradicije u gradu na Moravi.

„U poslednjih godinu dana zaista se dogodilo mnogo toga. Na prvom mestu treba pomenuti aktivnosti biblioteke i sveukupan doprinos ustanove projektu nacionalne prestonice kulture. Jedan od rezultat jeste i Muzej poezije koji smo otvorili u maju 2023. godine. bibilioteka je bila kativna na svim poljima u proteklih 12 meseci, počevši od primarnih delatnosti. gledali smo da ulažemo u naš prostor kako u gradu takoi u četiri ogranka na selu i važno je napomenuti da smo prople godine završili renoviranje ogranka u Preljini.
Na taj način smo završili jedan ciklus ulaganja u naše seoske ogranke, jer smatramo da kako građani u gradu tako i na selu moraju imati približno jednake uslove kada su u pitanju bibliotečke usluge”, rekao je dr Bogradn Trifunović, direktor čačanske biblioteke.
Trifunović je naglasio da je tokom prethodne godine gotovo 10.000 knjiga zanovljeno, što kroz kupovinu i poklone ali i kroz razmenu. Fond biblioteke na kraju prethodne godine iznosio je 178.000 knjiga i više od 20.000 svezaka periodike, dakle časopisa, novina i listova.

Dr Bogdan Trifunović, direktor biblioteke; Foto: GZS

Gradska biblioteka „Vladislav Petković Dis” ima gotovo 7.000 aktivnih članova, a u poslednjoj deceniji izdala je preko 24.000 članskih karata.


„Za nama je uspešna godina. U prethodnih 12 meseci, biblioteka je prethodnih 12 meseci organizovala 147 programskih celina. Praktično, svaki drugi dan smo imali nešto za naše sugrađane, kako u gradu tako i na selu. Objavili smo sedam monografskih publikacija i dve serijske u okviru naše izdavačke delatnosti i imali smo sreću da ostvarimo saradnju sa nizom partnera, kako postojećih tako i novih, u Čačku, Srbiji ali i inostranstvu”, kazao je Trifunović.

Pomoćnik gradonačelnika za oblast društvenih delatnosti Miroslav Petković zahvalio se svim zaposlenima u biblioteci za sve ono što su uradili u prethodnim decenijama, a posebno u prethodnoj godini kada je Čačak bio prestonica kulture.

„Na desetine programa je upravo realizovano u Gradskoj biblioteci, koja je ugostila značajne umetnike, pisce, slikare, muzičare, strane diplomate, državne zvaničnike i zaista smo ponosni na sve što su uradili. Naš posao jeste da 21. marta, kada se završava prestonica kulture, naše ustanove kulture pa i naša biblioteka nastave sa svojim radom i održe visok nivo kvaliteta svojih programa a i da ga unaprede. Razvijaćemo Muzej poezije, jedinstven u našoj zemlji, aplikaciju, bukmarkere, kako bi brinuli o starim knjigama koje se nalaze ovde”, rekao je Petković.

Miroslav Petković, pomoćnik gradonačelnika Čačka; Foto: GZS

Grad Čačak će uraditi klimatizaciju odeljenja za decu i mlade, kao i profesionalnu rasvetu i nove zavese na bini Gradske biblioteka.

„Pomoći ćemo i u drugim projektima. Ove godine obeležava se 61. Disovo proleće, 25. Štampana reč, Dečji oktobar, u planu je i objavljivanje izdanja izabranih pesama Vladislava Petkovića Disa i Monografije - 175 godina postojanja Gradske biblioteke u Čačku”,naveo je Petković.

U okviru Dana bilbioteke organizovana je i izložba pod nazivom „Zvukom pisaće mašine”, autorki Tanje Vuković i Irene Planinčić, a na kojoj je prikazan razvoj pisaćih mašina.

Tanja Vuković, autorka izložbe; Foto: GZS

„Izložba je nastala povodom Dana biblioteke i 176 godina bibliotečke tradicije u Čačku. Ideja Irene Planinčić i mene je bila da zapravo oživimo jednu staru napravu, čudesnu spravu, nešto što se koristilo gotovo čitav 20. vek. Mi smo pokušali da kroz zanimljive priče, na deset plakata ispričamo kako su zapravo izgledale prve mašine, koje su nazivane `tipkajući pisac` ili `zvučni instrumenti` ali smo hteli da damo i osvrt na neke književnike i ljude koji su koristili pisaće mašine i praktično nisu mogli da zamisle svoje pisanje i svoj rad bez pisaćih mašina. Ujedno izložili smo i eksponate iz naših legata, tako da posetioci osim plakata mogu videti i prave pisaće mašine, verovali ili ne, mnogi mališani ih videti prvi put u životu”, rekla je Tanja Vuković, jedna od autorki izložbe.

Jedna od izloženih pisaćih mašina; Foto: GZS

Jedna od želja autorki izložbe jeste i skretanje pažnje na mnoge poslove koji su se nekada obavljali uz pomoć pisaće mašine, a koji su vremenom i modernizacijom praktično isčezli.

Izložba će trajati do kraja marta.

 

GZS




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


VESTI CACAK BIBLIOTEKA DIS VLADISLAV PETKOVIC DIS BOGDAN TRIFUNOVIC

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.458.752 посета
Тренутно на сајту: 222 посетилац(a)