Крвав динар зарађен у шуми: Дрвосече се пет пута прекрсте, па крену у сечу стабала 


Todorović za osam godina asfaltirao 500 km lokalnih puteva, evo šta je još planirao              Danas je Velika subota, drugi dan hrišćanske žalosti posle Velikog petka              U Srbiji danas oblačno, ponegde kiša i pljuskovi, a popodne prestanak padavina.              Gradonačelnik Čačka Milun Todorović posetio Mz Ključ              Za lokalne izbore u Čačku pod rednim brojem 2 izborna lista advokata Ivana Ćalovića              Na Zlatiboru se traži krevet više              Predsednik Aleksandar Vučić i premijer Miloš Vučević položili su cveće i zapalili sveće na spomenik ubijenima u Malom Orašju I Duboni              Rekonstrukcija gradskog trga u Čačku polako ulazi u završnu fazu              Pokret ,,Mi snaga naroda,, prof.dr.Branimir Nestorović prikuplja potpise podrške u Čačku             

 
Крвав динар зарађен у шуми: Дрвосече се пет пута прекрсте, па крену у сечу стабала
Trenutno na sajtu: 306       |       Podeli:
29.09.2019 | 0 коментар(а)



Чачак – Седамдесетогодишњи Драган В. отишао је у сечу шуме у село Горњи Бањани и више се није вратио,
Драгоје Ђоковић сече дрва већ 20 година, фото: РИНА

јер му је стабло пало на главу и одузело живот. Сличан сценараио догодио се и пре неколико дана у чачанском селу Трнава где је од дрвета страдао још један мушкарац, тако да је сеча шуме, по свему судећи, један од најризичнијих послова у Србији који годишње однесе на десетине живота.

 Драгоје Ђоковић овим послом се бави преко двадесет година и каже да је најбитније у шуму отићи одморан и фокусиран искључиво на посао, јер многе су ствари које на жалост могу поћи – наопако!

 “Кад крене у сечу дрва, човек треба прво да се прексрти пет пута и помоли Богу па тек онда да крене да обори букву”, рекао је за Драгоје за РИНУ и открива колико је заправо тешко бити дрвосеча.

 Драгоје Ђоковић, фото: РИНА

“Рад у шуми тежи је од рада у руднику. Живот ти увек виси о концу. Мого људи изгуби живот јер мисли то је лако, али не може свако овим да се бави”, наглашава Драгоје.

 Овај дрвосеча каже да то на коју ће страну дрво пасти зависи од много фактора.

 “Прво се мора пгледати крошња дрвета, на коју страну иде, затим да ли има сувих и одломљених грана, а онда кренути у посек стабла. Никако не сме да се посече скроз јер на пању може да се окрене и падне у нежељеном правцу, већ је неопходно оставити простора по неколико центиметара са обе стране. А ако крене нешто по злу, само стреба брзо реаговати и бацити се у страну ако за то уопште има времена”, објашњава овај дрвосеча.

 Где ће пасти стабло зависи од бројних фактора, фото: РИНА

Међутим, кад се заврши сеча дрва за ове вредне раднике потенцијални проблеми и даље не престају, јер је сву ту посечену грађу потребно натоварити на трактор и извући, тако да је динар зарађен у шуми очигледно један од најтежих, најопаснији и најкрвавијих.

 

РИНА

Бити дрвосеча један је од најопаснијих послова, фото: РИНА

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


drva suma seca opasnost

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 159.231.449 посета
Тренутно на сајту: 307 посетилац(a)