у понедељак, јуче је . у Градској библиотеци „Владислав Петковић Дис“ отворена изложба под називом „Ћутања и разговори“ чији су аутори Биљана Раичић и Душица Цибралић.
Изложбена поставка у Позајмном одељењу за одрасле читаоце обухвата књижну и некњижну грађу из фондова Библиотеке међу којом су заступљена Андрићева књижевна дела, избор из критике Андрићевог стваралаштва, фотографије и рукописи из Легата Синише Пауновића, Андрићева биста, рад академског вајара Зорана Ивановића итд.
Иво Андрић је рођен 9. октобра 1892. године у Травнику, основну школу је завршио у Вишеграду, а матурирао 1912. у Сарајеву. Словенску књижевност и историју студирао је у Загребу, Бечу, Кракову и Грацу где је и докторирао 1924. године. Прву песму је објавио 30. септембра 1911. године у часопису „Босанска вила“, а књигу лирске прозе „Ex ponto“ 1918. у Загребу. Као припадника „Младе Босне“ аустријске власти га хапсе почетком Првог светског рата и он све до 1917. тамнује по казаматима Сплита, Шибеника и Марибора. По завршетку рата Андрић 1921. ступа у дипломатску службу Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца где ће у разним представништвима од Ватикана, Рима, Беча, Трста, Париза, Мадрида, Женеве и Берлина остати све до 1941.године. Други светски рат проводи у Београду када настају његова капитална дела „На Дрини ћиприја“, „Травничка хроника“ и бројне приповетке.
Почетком марта 1945. године први пут је штампан роман „На Дрини ћуприја“ који ће потом доживети бројна издања и Андрића препоручити Комитету за Нобелову награду која му је уручена 10.децембра 1961.године у Стокхолму. Иво Андрић је умро 13.марта 1975. године у Београду, а урна са његовим пепелом почива у Алеји великана на Новом гробљу.
Чачански писац, страствени читалац, аутор који је недавно овенчан међународним књижевним признањем „Сребрни витез“, поклоник Андрићевог дела и један од најчитанијих аутора у статистикама чачанске Библиотеке, Милутин Мића Миловановић, отворио је изложбу „Ћутања и разговори“. Он је говорио о Андрићевом делу, нарочито роману „На Дрини ћуприја“, као и о Андрићевим „жигосаним ликовима на ивици парапсихологије“.
Андрићеве прозне и поетске одломке говориле су Анђела Миловановић и Тијана Ивановић, а присутне је поздравила и једна од ауторки, Биљана Раичић. Изложба је отворена до краја октобра.
Глас западне Србије
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.