o rezoluciji o Srebrenici, koju su predložile Nemačka i Ruanda. Na sednici će se obratiti i predsendik Republike Srbije Aleksandar Vučić.
Vučić: Rezolucija o Srebrenici visokopolitizovana; pozivam zemlje da glasaju protiv
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas na Generalnoj skupštini UN, na kojoj se glasa o rezoluciji o Srebrenici, da je to visokopolitizovana rezolucija i pozvao sve zemlje članice da ne glasaju.
"Zašto pozivam sve koji se nalaze u ovoj sali da glasaju protiv rezolucije - ovo je visokopolitizovana rezolucija i ja bih postavio tri pitanja na koja nismo čuli adekvatne odgovore od glavnih autora ove rezolucije, od Nemačke", rekao je Vučić.
On je zapitao zašto se donosi ova rezolucija.
"Pod broj jedan, govorili su o individualnoj pravnoj odgovornosti, pominjući ovde crnogorske amandmane. I pitam vas, ako je tako, zašto se ova rezolucija uopšte i donosi? Zato kada je reč o individualnoj pravnoj odgovornosti, ona je već urađena, isporučena kroz optužnice, kroz presude i svi ti ljudi koji su bili optuženi, oni su već i osuđeni i osuđeni na zatvorske kazne. Nema nikakvih pojedinačnih imena u ovoj rezoluciji, to se uopšte i ne pominje", poručio je Vučić.
Zapitao je zašto se uopšte donosi rezolucija ako je UN već donela rezoluciju 2015. godine u vezi sa genocidom širom sveta.
"Zašto samo ovaj slučaj, zašto samo ovaj primer?", zapitao je Vučić.
On je rekao na početku svog govora da mu je teško da govori posle predstavnika Nemačke.
"Govoriti protiv rezolucije nije lako iz nekoliko razloga. Bez obzira šta vi uradite, veliki i moćni, oni koji su ovde dominantni i u medijima, optužiće vas za teški zločin koji se zaista desio u Srebrenici, u situaciji gde je sva moralna pravda u njihovim rukama. Oni će da vas optuže da potcenjujete i minimizirate, zato što se usuđujemo da dignemo glas protiv", rekao je Vučić.
Predsednik Srbije je naglasio da želi da razotkrije ove neistine.
"Još jednom da kažem, ja sam se poklonio žrtvama sukoba u Bosni, a ovde su i srpske i bošnjačke žrtve i evo ja podvlačim da sam se već poklonio žrtvama i da sam položio cvet u Srebrenici za sve stradale Bošnjake. Teško je da se govori posle Nemačke koja važi za najvažniju i koja smatra da je nepogrešivo ovlašćena da daje moralne pridike onima koji se ne slažu sa njom", naveo je Vučić.
KINA NEĆE GLASATI ZA REZOLUCIJU
Predstavnik Kine u Ujedinjenim nacijama izjavio je danas da ta zemlja neće glasati za nacrt rezolucije o Srebrenici.
On je na sednici Generalne skupštine, na kojoj se raspravlja o rezoluciji o Srebrenici, rekao da "ishitreno" glasanje o nacrtu rezolucije nije u skladu sa duhom pomirenja u BiH i regionu, niti sa željom da se očuvaju mir i stabilnost, zbog čega Kina nema alternativu sem da glasa protiv nacrta rezolucije.
"BIH je važna zemlja na Balkanu i u zajedničkom interesu je da BiH shvati važnost harmoiničnog suživota i da održi mir. Ratovi 90-ih su tamna strana istorije i doveli su do smrti civila. Kina je za to da se spreči ponovno dešavanje tragedija da jedinstvo i solidartnost idu ka pomirenju", rekao je on. On je naglasio da Kina poziva na punu komunikaciju sa svim učesnicama i dodao da će ta zemlja nastaviti da radi na miru i stabilnosti u BiH i regionu.
NAMIBIJA UZDRŽANA
Namibija će biti uzdržana prilikom glasanja o rezoluciji o Srebrenici.
AZERBEJDŽAN NEĆE BITI U MOGUĆNOSTI DA GLASA
Predstavnik Azerbejdžana rekao da njegova država neće biti u mogućnosti da glasa ukoliko predlog bude stavljen na glasanje.
KUBA PROTIV
Kuba neće glasati za rezoluciju o Srebrenici.
VENECUELA I NIKARAGVA PROTIV
Predstavnik Nikaragve je rekao da njegova zemlja neće glasati za rezoluciju jer ona ne doprinosi miru i pomirenju.
EGIPAT PODRŽAVA REZOLUCIJU
Arapska republika Egipat će svojim glasom podržati rezoluciju o Srebrenici
UAE SNAŽNO PODRŽAVAJU REZOLUCIJU ALI SU UZDRŽANI
Predstavnik ove zalivske države rekao da je ono što se desilo u Srebrenici genocide te da njegova država snažno podržava sadržaj rezolucije. On je dodao da su vojnici te države služili na Balkanu.
Ipak, ova država će biti uzdržana, jer kako je rekao njen predstavnik, usvajanje rezolucije može imati destabilizujuće efekte po Balkan.
ANGOLA UZDRŽANA
Angola će biti uzdržana pri glasanju o rezoluciji o Srebrenici.
DR KONGO PROTIV
priznanje genocida se mora vrsiti na osnovu objektivnih nacela i ne sme bviti dvorsturkih standard
Predstavnik DR Konga je rekao da rezolucija o Srebrenici neće zalečiti rane iz prošlosti već suprotno, samo će produbiti podele među narodima i vodiće do novog talasa nasilja na balkanu. „Mi, Generalna skupština OUN-a bismo trebali to da izbegnemo”, rekao je prestavnik Kongo Kinšase.
GZS/Tanjug/Novosti
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.