У малињаку Ариљца Раца Јовановића малине родиле у сред новембра 


Izvode se radovi na sanaciji odrona na magistrali, na snazi će biti totalna obustava saobraćaja              Kreću novi vaučeri za 2023. godinu              „Sloboda aparati” u stečaju prodaju lokale u Nišu i Leskovcu              Lažne dojave o bombi stigle na adrese škola u Čačku i Gornjem MIlanovcu              Nestabilno, mestimično kiša i pljuskovi, lokalno nepogode sa gradom              Pas lutalica napao devojku sa invaliditetom ui Priboju              Psi lutalice u dragačevskom selu Goračići u domaćinstvu Stankovića rastrgli tri ovce i četvoro jagnjadi              Užički štab za vanredne situacije doneo odluku o angažovanju dodatne teške mehanizacije i procena štete              Na severu KiM od danas prekid nastave, u Zvečanu na okupljene bačen suzavac              Kablarska sela dobijaju nov dalekovod, kreće se u sanaciju puteva razrušenih bujicom             

 




У малињаку Ариљца Раца Јовановића малине родиле у сред новембра
17.11.2022 | 0 коментар(а)



Ариље - Рацо Јовановић из ариљског насеља Поглед малинарством се бави пуне четири деценије,



али до сада никада није у сред новембра ишао у бербу црвеног злата, као ове јесени када с неверицом сведочи о роду.

„Сад кад се загази у мој малињак, може да се набере огромна количина малине која никада није рађала у ово доба године. У овом периоду било је и до десет центиметара снега, али малина не. Претпостављам да су овом роду условиле климатске промене”, рекао је за ГЗС Рацо Јовановић, малинар из Ариља.

Рацо Јовановић, малинар из Ариља, фото: ГЗС

Овај малинар каже да псотоје неке сорте малине које у јесен стижу на бербу, међутим у овако позним јесењим данима, не памти.

„Виламет у ово време никада није зрео, та сорта малине зрели од половине јуна, па до краја јула, тада се завршава”, истакао је Рацо.

Малине родиле у сред новембра, фото: ГЗС

Са друге стране струка каже да понован род малине није никакво чудо с обзириом на надпросечне јесење температуре које су за нама.

др Јелена Томић, научни сарадник Института за воћарство у Чачку, фото: ГЗС

„Поновну вегетацију имају најчешће коштичаве врсте воћака, али у овом случају малина и најчешће виламет, саветовала бих произвођачима да уклоне те нове прирасте, нове листове, као и цевтове, или, ако дође до заметања плода, како би своје засаде заштитили и з аследећу годину”, рекла је др Јелена Томић, научни сарадник Института за воћарство у Чачку.

Малине родиле у сред новембра, фото: ГЗС

Иначе, сигурно су ове малине закасниле за европско или светско тржиште, међутим нису као посластица за предстојеће празнике на славскимм трпезама.

Прилог емитован у вестима Б92 ТВ:

 

ГЗС








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


MALINA VILAMET NOVEMBAR ARILJE RACO JOVANOVIC DR JELENA TOMIC

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
060 5000 150, 032 347 001

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 142.365.695 посета
Тренутно на сајту: 217 посетилац(a)