локалне самоуправе и Удружења добровољних давалаца крви, град на Ђетињи ће добити и Завод за трансфузију.
Захваљјући разумевању Министарства здравља и променама које су се десиле у преднацрту Закона о здравственој заштити који је усвојен у априлу месецу, остварене су могућности да кроз план мреже, поред четири Завода у Београду, Новом Саду, Нишу и Крагујевцу још три центра крену у поступак формирања истог и то у Ужицу, Суботици и Земуну.
„То је посебна установа која за себе мора да зарађује, да има посебно запослене, докторе специјалисте трансфузиологије и лаборанте. То неће бити служба за трансфузију каква је била пре, већ посебни правни субјекат. Држава неће дати новац унапред, већ ће кроз продају доза крви болницама Завод морати сам да остане и опстане”, рекао је др Милош Божовић директор Здравственог центра Ужице.
За разлику од Банке крви која се бави искључиво пацијентима који су у стационарним установама, Заводи су, како то закон предвиђа, овлашћене трансфузиолошке установе које се баве мотивацијом становништва да добровољно дају крв поред Црвеног крста коме је то прво дато. У њему се крв прикупља, обрађује, праве продукти и на крају дистрибуира банкама. Нема сумње да у погледу добровољног давалаштва, Ужице има капацитет за функционисање Завода, јер Служба за трансфузију акције спроводи у последњих 20 година на територији Златиборског округа а број давалаца се из године у годину повећава.
Фото: Илустрација
„Ове године ћемо имати значајно повећање у односу на претходне, у првих шест месеци смо имали нешто већи број пријављених давалаца и узетих јединица крви него прошле године за исти период. С обзиром да смо преузели и општине Прибој и Пријепоље које су до сада могле у служби да раде са даваоцима што од 1. марта не чине, већ их ми снабдевамо крвљу”, казала је др Марија Перишић Божић начелница Трансфузиолошке службе ОБ Ужице
За Удружење добровољних давалаца, одлука о формирању Завода заправо је плод свих напора који су начињени.
„Ми имао одличну сарадњу са нашом трансфузијом, људи се одазивау акцијама дају крв и ван њих. Одазивају се на позиве и трансфузије и удружења и то ћемо пренети на Завод. Мислим да је ово једна добра ствар. О резултатима, када се сагледају наши даваоци и организација службе, не треба бринути”, истакао је председник УДДК железничара Србије Радован Јањић.
Измене закона инициране су од стране представника локалне самоуправе који су схватили значај опстанак трансфузије крви у Ужицу.
„Алармирали смо све надлежне институције јер нису у старту имали разумевања за специфичност Златиборског округа, што се променило након нашег састанка са Министарством здравља где су показан значај нашигх захтева”, рекаои је члан ужичког Градског већа за социјалну политику Видоје Дрндаревић.
Оснивач Завода као и свих здравствених установа биће Министарство здравља али без давалаштва и подршке локалних самоуправа неће моћи да функционише, зато је потребно да сви буду сложни и упорни како би се Завод ставио у функцију и оправдао своје формирање у Ужицу.
Иначе, Служба трансфузије крви је у Општој болници у Ужицу ради годину дана као субјединица Института у Београду.
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.