i prezentaciju projekta „Voda zdravo za gotovo" koji Gradska biblioteka Čačak sprovodi tokom 2024. godine. Drugog festivalskog dana održane su dve edukativne radionice u Prirodnjačkom centru s namerom da se utiče na ekološku svest kod dece i mladih.
Radionica kreativne reciklaže nazvana „Ekološka erupcija" okupila je tinejdžere uzrasta 13–14 g. oko teme posvećene vulkanima. Najpre su saznali čime se bave vulkanolozi, inače jedini ljudi koji priželjkuju da se za njihova života dogodi erupcija ne bi li je istraživali, a zatim su izradili maketu ovog prirodnog fenomena. Osim tempera, korišćeni su samo reciklabilni materijali (papir, karton, plastika) ili oni koji su uzeti iz prirode (kamenčići, pesak, biljke). Radioničari su se spontano podelili u tim devojčica (koje su bile brže i snalažljivije) i tim dečaka (koji su težili jednostavnosti i praktičnosti), da bi na kraju jedni i drugi jednostavnom hemijskom reakcijom aktivirali svoje vulkane koji su izbacili magmu tj. lavu oduševivši sve prisutne.
„U modi je da brinemo o vodi", edukativna radionica koja se nazivom nadovezuje na krilaticu projekta Water Care In A Creative Way, bila je namenjena predškolcima, a na njoj su učestvovala deca koja su tokom susreta ponosno nosila medalje osvojene na festivalskim trkama. Kako se važnost vode spozna tek onda kada je nestane, radioničarima je predstavljeno nekolikim primerima koji pokazuju da zdrave i pijaće vode na Zemlji ima vrlo malo, pa je stoga ne treba traćiti i zagađivati.
Inače, ovogodišnji Festival, prateći latinsku poslovicu Mens sana in corpore sano prema kojoj je zdravo telo preduslov za zdrav duh, obuhvatio je atletske trke, akvatlon, šetnje itd. S obzirom na internacionalni karakter pored sportskog imao je rekreativni i turistički program zahvaljujući kojem su učesnici iz drugih zemalja upoznali Ovčar Banju, dok su ga radionice za decu i mlade upotpunile edukativnim sadržajima.
Mala srpska Sveta Gora, kako se neretko naziva Ovčarsko-kablarska klisura, dočekala je festivalce u punoći svojih prirodnih lepota, dok su organizatori i Prirodnjački centar bili odlični domaćini timu iz Gradske biblioteke Čačak koji su činili Irena Planinčić, Biljana Arsić, Tanja Vuković, Marija Radulović i Aleksandar Paunović.
GZS
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.