Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Лимун се жути код Трифуновића: Ево зашто ово воће не ваља да дајете на поклон

17/11/2019
image-gallery-item
Лимун боље рађа ако се плати, фото: РИНА
Краљево – Банане, киви, кивано.. ређају се тропске биљке у српксим баштама. Поред ових појединих егзотичних у срцу

Шумадије цвета и лимун жут и то у дворишту породице Трифуновић у селу Буковица. Супружници Бранка и Станислав пуне две деценије узгајају лимун доказујући да ово воће не амо што може код нас да роди, већ може донети зараду.

,,Пре 20 година од таста сам добио један лимун и први савет како да га гајим и тако је кренуо мој нови бизнис.Данас је то моја велика љубав и додатни извор прихода и за мене нема ниједне тајне кад је у питању ова воћка која ето одлично успева и у нашем селу“, прича Станислав за РИНУ.

 
Станислав Трифуновић, фото: РИНА
 
Чувени буковички воћар каже да је поприличан број лимунова поклонио родбини, пријатељима, пословним парнерима и комшијама, али је већи број и уновчио по цени од 30 до 200 евра зависно од величине, односно старости стабла. Лимун много боље успева кад се плати макар и симболично али је Цану непријатно да то каже онима који би најрадије лимун на поклон.

 ,,Преко зиме лимунове држимо у посебној просторији где температура не сме да буде нижа од 4 а ни виша од 20 степени. Због опрашивања а и неких других разлога свако ко жели да има ово воћку требало би да има бар по два стабла с тим што се љубав према лимуну подразумева кад се хоће успех у у његовом гајењу. Веровали или не, али то лимун осећа“, додаје супруга Бранка.

За славу код ових домаћина попије се чак и до 60 литара лимунада јер како кажу од домаћег лимуна нема ништа укусније. Станислав је за ових двадесет гдина научио како се лимун калеми, па тако ништа не препушта случају.



,,Узме се млада грана лимуна с плодом(што је најбоље ако има плода)затим се са гране скине лика дужине један центиметар и испод се веже танка жица.После тога,на пола се пресече пластична флаша од два литра, пресече се низ дуж и на дну се извади круг да би калемљено место било на средини флаше напуњене земљом. Флаша се не помера два месеца док плод расте.Касније се формирају жиле. После два месеца флаша се исече и остаје земља и лимун који се ставља у саксију. Залива се два пута дневно с тим што се сваке године саксија замени већом. На овај начин окалемио сам више од 200 лимунова“, открива Станислав Цане Трифуновић.

 

ГЗС/ РИНА

 

Limun poklon placanje

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika redakcija gzs

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.