пољопривредницима је остало само да обиђу своје парцеле утврде колика је тачно штета, али и да виде у каквом стању су засади.
"Пустош и катастрофа су остали у воћњацима. Сви причају како ће малинари ове године задовољно да трљају руке због високе цене, али тежак је и неизвесан овај динар. До краја бербе све је лутрија, јер никад не знате шта може да вас снађе у овим фабрикама под отвореним небом. Код мене је штета око два милиона динара, све је отишло за двадесет минута. Са неба није падао уобичајен град, него леденице чудног облика. Ни противградна мрежа овде не би помогла", ијавио је за РИНУ Благомир Луковић из села Глеђица.

Благомир Луковић за двадесет минута остао без 18.000 евра, фото: РИНА
Невреме је оштетило и саме стабљике, па је велико питање да ли ће имати шта да се обере и следеће године. Оно што додатно отежава ситуацију малинарама јесте историсјки висока цена црвеног злата ове године, па је губитак изузетно велики.
"Код нас је берба завршена, радници су отишли кући пре времена. Размишљао сам да покосим све парцеле под малинама да израсту нове, али плашим се да ће да их уништити суша. Још не знам шта ћемо да радимо, малине су биле осигуране али тај новац не може да се мери са зарадом коју бисмо остварили. Евентуално само да покријемо трошкове, јер су улагања била велика", каже Благомир.

Град оштетио стабљике па је упитан род и за следећу годину, фото: РИНА
Обилне падавине улсовиле су и изливање бујичних потока на локалне путеве у селима Глеђица и Вучак, па је на терену тешка механизација која санира насталу штету. До појединих домаћинстава за сада се може само пешке или на трактору.
РИНА / ГЗС