одборници Мирјани Стевановић, након што је поднела оставку а затим потврдили мандат Мирјани Чакаревић из Котраже из исте политичке опције.
Одборници су на седници донели одлуку о завршном рачуну буџета општине Лучани за протеклу годину у коме се наводи да укупна буџетска пасива и актива износи милијарду и 350 милиона динара од чега је капитал око 600 милиона као и акције од конверзије дуга предузећа МБ – Наменска преко 200 милиона динара.
Око 800 милиона износе текући приходи у буџет и то, око 400 милиона од пореза на имовину и пореза на зараде запослених, око 340 милиона се слива у општински буџет из републике у виду трансферних средстава као и 45 милиона од прихода на продају имовине, услуга и добара.

Фото: Илустрација, ГЗС
Иначе, буџет општине Лучани сервисира 47 директних и индиректних корисника. Расходи су око 950 милиона динара а проценат извршења је око 92 одсто планираних активности у 2020. години. Највећи расходи буџета одлазе на одржавање путева и комуналне хигијене, затим за социјалну заштиту око 30 милиона, субвенције за пољопривреду око 37 милиона. Највеће капиталне инвестиције у вредности од око 290 милиона усмерене су на реконструкцију и санацију зграде средње школе „Драгачево“ у Гучи, која је недавно и окончана.
Одборници су на овој седници разматрали и извештај о раду Међуопштинског историјског архива за Чачак, Горњи Милановац и Лучане у 2020. години.
У извештају Истпоријског архива се наводи да је ова установа током 2020. године вршила заштиту архивске грађе и регистратурског материјала, дакле евидентирање, класификовање, архивирање, чување и стручно одржавање архивске грађе. Урађена је и електронска евиденција свих 620 регистратура са територије коју покрива Архив у Чачку. У току је решавање проблем смештаја грађе преуређењем подрумског простора од 150 м2 у додатни простор. Завршено је сређивање новопреузете архивске грађе СО Лучани (1949 – 1983) и новопридошле пројектне документације приватних и правних субјеката и створен је нови попис.
Архив је још током 2019. године приступио изради збирке фотографија „Чачанског гласа“ који обухвата период од 1990 – 2002. године. Поводом 75 година од завршетка Другог светског рата, у сарадњи са Британском амбасадом у Београду, приређена је изложба Брутанци и Други светски рат у Југославији. За потребе сајта Архива, снимљено је и обрађено 270 снимака. У оквиру издавачке делатности, припремљен је за штампу „Ратни дневник учитееља Милисава Арсића“. У оквиру коришћења архивске грађе, набављено је и обрађено 150 монографских и 60 серијских публикација. Завршен је попис књига којих тренутно има 7312 као и 1830 серијских публикација и 600 новина.
Пројекти на којима Архив ради су: „Век страдања“ који је усмерен на попис свих војних и цивилних жртава на територији ове три општине кроз последње ратове; затим пројекат Развој комуникација у Западном Поморављу, истраживање, прикупљање, вредновање и дигитализација архивске грађе, који се односи на развој саобраћаја од првих караванских путева који су углавном коришћени за превоз робе и људи, до савремених саобраћајница 20 века, указујући на то да је Поморавље увек привлачило пажњу страних и домаћих истраживача.
Историјски архив је и добитник Изузетне Вукове награде за 2020. годину коју је Архиву доделила Културно – просветна заједница Србије за целокупан досадашњи рад, од оснивања 1948. до данас, наведено је у извештају који су одборници СО Лучани у целости усвојили.
ГЗС