из ариљског села Миросаљци који се озбиљно бави производњом овог црвеног злата каже да не може да утври због чега му се малина суши.
„Можда је вода, али ја отприлике мислим да је нека болест. Чим нема изданка она не даје знакове да ће идуће године бити жива, тако на местима где има сувих малина а нема изданка тај се бокор гаси”, каже Вранић.

Радојко Вранић
Према речима др Александра Лепосавића, научног сарадника Института за воћарство у Чачку проблем сушења малињака се појавио, јер је после веома дугог кишног периода, уследила изузетно висока тепмература.

Александар Лепосавић
„Ситуација је прилично проблематична на простору читаве Србије. Иначе, и на почетку сезоне, малињаци су били у изузетном лошем кондиционом стању а последња дешавања су довела до још драстичнијег смањења. Ако знамо да је у проблему са сушењем сигурно 15 до 20 одсто, и сада због лошег стања довешће до додатних смањења количине робе и плодова малина, сигурно од 50 до 60 одсто. Такође, и сезона бербе малине, по садашњем стању и очекивању, ће изузетно кратко трајати”, рекао је Лепосавић.
ГЗС