потенцијал још увек није довољно искоришћен. Манастир Милешева, Хисарџик, Камена Гора, Јабука, слапови Сопотнице сваког посетиоца остављају без даха и место им је у самом врху туристичке мапе Србије. Због тога је Туристичка организација Пријепоља ових дана кренула у активну кампању промовисања природних лепота, културно – историјских споменика, али и специфичне кухиње овог краја, а у свему томе имају подршку бројних удружења, туристичких агенција, као и бројних сеоских домаћинстава у жељи да свој крај покажу свима онима који желе да упознају нешто сасвим другачије.
Манастир Милешева, фото: ГЗС
„Манастир Милешева са чувеном фреском Белог анђела најпосећенија је и најпрепознатљивија дестинација туристима који су до сада углавном пролазили кроз Пријепоље на путу до мора, али ми желимо да се они у нашем граду задрже. Верујем да мало људи зна да се у непосредној близини манастира налази средњевековни град Милешевац, Савине испоснице у стени а подно Милешевца налази се џамија у којој се чува куран писан руком, стар преко 400 година”, казала је директорка ТО Пријепоље Драгана Вараклић.
Куран писан руком, стар 400 година, фото: ГЗС
Она је истакла да је Камена Гора такође један од најпрепознатљивијих симбола пријепољског краја, ту је и Јабука, али и да сам град и те како има шта да понуди заинтересованим посетиоцима.
Средњовековни град Милешевац, фото: ГЗС
„У музеју се налази и стална поставка посвећена Бладу Дивцу који је управо рођени Пријепољац, а самим тим што град лежи на ушћу две реке Милешевке у Лим учиниће боравак у граду изузетно пријатним. Наравно сви који дођу у Пријепоље морају пробати наше гастрономске специјалитете попут сите, пите од хељде, али и бројне друге пите, буреке, специјалити од меса, сира као што је развучени сир, или згорели, а може бити и крављи и козји и неозаобилазни сафтали колачи”, рекла је директорка ТО Пријепоље.
Сафтали колачи, фото: ГЗС
Међутим, оно што је најупечатљивије свима који су овде дошли, јесте гостопримство.
„Народ са овог поднебља воли да се дружи, волимо да нам је кућа пуна, да дочекамо госте и то смо пренели и на посао и зато нам се увек враћају а од туриста стварамо пријатеље”, истиче Вараклић.
Директорка ТО Пријепоље Драгана Вараклић, фото: ГЗС
У промоцију туристичких потенцијала пријепољског краја укључила се и Драгана Терзић, власница туристичке агенције „Травел поинт”, која је искључиво посвећена организовању тура по регији западне Србије, а једна од најзанимљивијих тура свакако је офф роуд тура квадовима која креће од манастира Милешеве, обилази се џамија у Хисарџику а потом креће успон на највиши врх Катунић висок 1734 метра и завршава се у Сопотници.
Слапови Сопотнице, фото: ГЗС
„То је целодневна тура а осим вожње и разгледања предивних предела, подразумева и ручак на ливади али откривае скривених извора, што представља јединствен доживљај за све који се одваже да крену на ову туру”, истиче Терзић.
Воденице Ваљарице у Сопотници, фото: ГЗС
Према њеним речима иако се ово може назвати „адреналин туром” пре свега је безбедност учесника на првом месту и нема „дивље вожње” квадовима.
„Водич иде испред, а смисао ове туре јесте да се ужива, како у природи тако и у вожњи и свему што прати овај догађај”, казала је Терзић и додала да је од изузетне важности добра сарадња са ТО и њихова подршка, како би туризам у пријепољском крају добије на вредности онако како и заслужује.
Ова вредна млада жена каже да је заједничким трудом и радом креирана је Гастро тура, а утисци гостију говоре да су на правом путу.
Драгана Терзић, фото: ГЗС
Један од најважнијих заједничких пројеката је и после пет година паузе, врћање манифестације „Лимски дарови” која је по свом садржају јединствена у Србији.
„Осим такмичења у кувању рибље чорбе на обали Лима, бира се и најбољи пријепољски зет, по препоруци најчешће ташти, а одлучили смо да бирамо и најбољу пријепољску снајку, а све се то дешава првог викенда у августу”, казала је Терзић.
Оно што је за пријепољски крај специфично јесте вековни суживот Срба и Бошњака, који даје посебан печат и шарм и оставља јединствен утисак свима који овде дођу.
Глас западне Србије
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.