Срби навалили на агрегате за струју: Ево одговора колико коштају, шта доносе, како се пуне 


Danas promenljivo oblačno i vetrovito              Vučić: Hoće da ukinu Republiku Srpsku i naplate ratnu odštetu              Počinje pozorišni festival Kustendorf              Nedelja u Bajinoj Bašti rezervisana za besplatne preventivne preglede              Uključen crveni meteoalarm, košava će duvati brzinom većom od 100 kilometara na čas              Najveća barutana na Balkanu slavi 75. rođendan              U nedelju se nastavlja akcija preventivnih pregleda u čačanskom Domu zdravlja              Vlada i prosvetari dogovorili da se u što kraćem roku izmeni Krivični zakon              Čačak privremeno rešio problem odlaganja smeća             

 
Срби навалили на агрегате за струју: Ево одговора колико коштају, шта доносе, како се пуне
Trenutno na sajtu: 302       |       Podeli:
09.09.2022 | 0 коментар(а)



Несташице, штедња и рестрикције струје све су чешћe речи које се могу чути и у Србији, али и глобално. Иако наши званичници тврде

да рестрикција неће бити, многи грађани желе да се обезбеде, па је интересовање за агрегатима у последње време готово на максимуму. Истраживали смо колико кошта један агрегат, шта га покреће, колико може дуго да нам обезбеди струје у случају несташице и шта је са једним агрегатом од кућних уређаја могуће покренути.

За најосновнију потрошњу у стану од 60 квадрата довољан је агрегат снаге 2,3 кW, а његова цена у радњама по Србији креће се од 45.000 до 65.000 динара. Уколико у домаћинству има и већих потрошача, стручњаци из ове области саветују агрегате снаге 3,5 кW, који кошта од 60.000 до 75.000 динара и снаге 5,5 кW чија је цена око 115.000 динара. Ипак ово није коначан трошак јер агрегати раде на бензин, а осам сати рада захтева и до 20 литара, што је трошак и до 3.500 динара.

Да је потражња за агрегатима на бензин порасла у последње време, потврђују и продавци који се баве продајом ових уређаја. Због честе куповине кажу тренутно немају све производе на стању, али оно на шта посебно указују јесте да ће тренутне цене ових уређаја ускоро расти.

- Ово су тренутне цене, али већ имамо најаву да ће бити поскупљења, тако да за оне агрегате које немамо на стању и које очекујемо тек да стигну, такође очекујемо и нову цену. Колико ће поскупети то сада не могу да кажем али је сигурно да ће цена ићи горе - кажу нам у једној београдској радњи.

За стан од 60 квадрата за основне потребе довољан је агрегат од 2,3 кW и са њим је могуће користити сијалице, шпорет, бојлер, пеглу, усисивач, микроталасну, апарат за кафу...

Ипак, уколико сте у дилеми, јер имате више кућних апарата и не знате да ли би овај уређај могао да издржи уколико их све прикључите када нестане струје, препорука је да се иде на већи агрегат од 3,5 па и до 5,5 кw. Ова јачина уређаја осим за мале кућне апарате, подржава и оне који више троше као што су веш машина или проточни бојлер.

Јачина агрегата од 5,5 кW према саветима струке могла би да одржи и кућу на два спрата, уколико се прикључе само основни потрошачи. Ипак, мала је вероватноћа да ћете све апарате које имате у кући укључити у исто време и то баш у тренутку када струју треба да штедите.

Цене агрегата за домаћинство

Иако се цене ових уређаја значајно разликују од радње до радње, још једна ставка која прави разлику у цени је начин на који се агрегат пали. Агрегат који се пали електронски односно на дугме је скупљи за око 10.000 динара у односу на онај који се покреће ручно.

Агрегат снаге 2,3 кW од 45.000 - 65.000 динара
Агрегат снаге 3,5 кw око 60.000 динара са ручним паљењем
Агрегат снаге 3,5 кw око 70.000 динар са електричним паљењем
Агрегат снаге 5,5 кw око 115.000 динара са ручним паљењем
Агрегат снаге 5,5 кw око 126.000 динар са електричним паљењем

Поменути агрегати раде на безоловни бензин, тако да у случају нестанка струје могу одмах да се укључе. Резервоар једог овог апарата је од 15 до 20 литара, и са том количином агрегат може да издржи од 8 до 12 сати. Уколико се деси да без струје будете и после овог временског периода, допуном резервоара, агрегат може поново да ради.

Агрегати веће снаге препоручују се за већа домаћинства, углавном куће које осим малих кућних апарата имају и веће потрошаче.

ГЗС/Блиц




PODELI:








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 160.480.314 посета
Тренутно на сајту: 302 посетилац(a)