Зашто се уводи једносменски рад у школама 


Danas pre podne sunčano, od sredine dana nestabilno sa kišom              Pravoslavni vernici danas obeležavaju treći dan Vaskrsa, Vaskršnji utorak              Danas isplata penzija samostalcima,vojnim i poljoprivrednim penzionerima             

 
Зашто се уводи једносменски рад у школама
Trenutno na sajtu: 461       |       Podeli:
29.08.2019 | 0 коментар(а)



Почетак нове школске године обележиће и пилот-пројекат обогаћеног једносменског рада.

За сада ће се настава одвијати у једној смени у 204 основне школе и 111 издвојених одељења у Србији. Овакав концепт омогућиће садржајнији боравак у школи, од којег ће користи имати ђаци, родитељи и просветни радници.

Пре три године адаптацијом старе школске зграде у Косјерићу, Основна школа "Мито Игумановић" испунила је захтев родитеља за рад у једној смени.

Нови обогаћени једносменски рад, као пилот-пројекат Министарства просвете реализоваће само у једном издвојеном одељењу.

„Активности везане за енглески језик, неке спортске активности, затим једну активност коју смо назвали ’филм и фотографија’ и још неколико активности у зависности од интересовања ученика, односно њихових родитеља", каже директор те школе Милован Јоксимовић.

Свака школа имаће на располагању да изабере садржаје, од спорта, предузетништва, до стицања одређених лиценци.

Директор ОШ „Бранислав Петровић" из Слатине, Лазар Чикириз

Лазар Чикириз, директор ОШ "Бранислав Петровић" из Слатине, истиче да ће увести савремени плес или радионице драме, док директорка школе "Сава Ковачевић" из Михајловца Биљана Тодоровић наводи да ће увести радионице о толеранцији, злоупотреби дрога и радионице које се односе на сређивање школског дворишта.

Педагог Наташа Вујадиновић из михајловачке школе каже да ће радити на развијању компетенција код ученика, које ће им помоћи да знања примене у свакодневном животу.

Директор ОШ "Алекса Дејовић" из Севојна Владе Живановић сматра да ће пилот-пројекат омогућити да се пронађе најбољи модел.

Тек тада ће, као и у развијеним европским земљама, овај начин рада моћи да се примени у свим школама у Србији. Међутим, у неким школама кажу да нису упознати са пилот-пројектом.

„Сваки шраф на механизму просвете је добро зарђао. За шта год да се ухватите ништа вам није остављено да ваља, па одатле да кренете. Све морате да почнете од назад. Сви су добили информације. Ко је био спреман на време, те је кренуо", рекао је министар просвете Младен Шарчевић.

У школама у којима се настава већ одржава у једној смени, лакше ће се прилагодити обогаћеном концепту рада. За оне који раде у две смене предстоји прилагођавање, како би механизам просвете у Србији био подмазан као у Европској унији.

ГЗС/РТС

 

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 159.337.621 посета
Тренутно на сајту: 462 посетилац(a)