У име Министарства културе присуствовали су Данијела Ванушић, помоћник министра, Олга Гекић, помоћник министра, др Предраг Благојевић, виши саветник у Министарству и Владимир Недељковић, саветник у Министарству.
„Министарство културе изашло је са новим предлогом о измени и допуни закона о култури. Овај закон донет је 2009. године, биле су измене и допуне 2016, 2020. и ово је сада 2021. Циљ ових измена и допуна јесте да се поспеши рад Установа културе и субјеката у култури и њеног унапређења, односно, боље ефикасности предлог чланова који се мењају и које смо овога пута предложили јавности на увид јесу да се измени расписивање Јавних конкурса, да се уведе ред што се тиче распписивања јавних конкурса за избор директора Установа културе. Такође, новина је да се уведу и регистри за те установе, тако да se one више неће регистровати у оквиру судова, већ ће ту бити надлежна агенција за привредне регистре област културе. Такође, поново враћамо национални савет у култури који је био уведен још 2009. године у међувремену се одустало од овога тела, сада се поново враћа, постоје одређене измене” објаснила је Данијела Ванушић, помоћник министра.
Циљ ових измена јесте управо да се унапреди рад Установа културе. Ово је прва од пет округлих столова, тј. јавних панела који је почеое у Чачку, а одржаће се у Суботици, Нишу, Новом Саду, Београду.
„Очекујемо да сви делатници у култури испрате овај нови нацрт закона, да нам кажу своје сугестије, да видимо како се то чини у пракси, да ли можда има још неких сугестија које смо ми превидели или којима би унапредили закон о култури”, казала је Ванушић.
Ванушић је истакла да је врло задовољна радом Установа култутре у Чачку Народним музејем, посебно Галеријом „Надежда Петровић”. Архив је такође скоро награђен престижном Вуковом наградом, углавном је добра сарадња са градом Чачком, посебно област заштите културног наслеђа, увек постоји могућност за даљим унапређивањем и то је управо оно што је важно.
Министарство културе у новом сазиву посебну пажњу ради даљег унапређења развоја културе, ставило је унапређење програмског, односно законског оквира.
На питање кад ће закон да дође на скупштинску процедуру, министарка је истакла да Јавна расправа траје од 01. до 20. фебруара, у овом периоду, сви заинтересовани треба да доставе своје писмене сугестије и примедбе, постоји образац на сајту Министарства који мора да се попуни, електронским путем, онда ће заседати радна група која ће сагледати примедбе и сугестије, након тога када се обједини уради финални нацрт, па се иде даље у процедуру на мишљење, па на усвајање.
Мирослав Петковић, помоћник градоначелника Чачка, фото: ГЗС
Мирослав Петковић, помоћник градоначелника Чачка за друштвене делатности рекао је да је град Чачак домаћин прве панел дискусије, која је организована да се разговара о изменама и допунама закона о култури, важном закону и управо због тога, данас су се окупили представнике Установа културе из региона.
„Са нама су данас поред директора свих Установа културе из града Чачка и културни радници из Ужица, из Краљева, из Лучана, из Горњег Милановца и из Врњачке Бање. Свакако да људи који воде установе културе су пре свега заинтересовани за измену закона и да ће својим предлозима, својим сугестијама покушати да изнесу своје проблеме и да кроз јавну поправе и побољшају неке здравствене одредбе. Драго нам је да је Министарство културе приступило управама овај директан начин комуникације са људима који раде у култури и да ће након спроведене процедуре бити пре свега задовољни људи који раде у култури”, објаснио је Петковић.
Петковић истиче да се град Чачак поноси својим Установама културе, велико је задовољство код директора који су добили позив, јер имају прилику да разговарају са предстваницима Министарства културе.
„Прошле недеље, добили смо још једног „Вуковца” у нашем граду то је Међуопштински историјски архив. Оно на чему ћемо највише радити јесте да установе културе буду и технички, логистички и кадровски оснажене. Град Чачак је увек био ту да подржи и стане иза својих Установа културе”, закључује Петковић.
Бранко Ћаловић, директор Уметничке галерије „Надежда Петровић”, фото: ГЗС
Бранко Ћаловић, директор Уметничке галерије „Надежда Петровић” идтиче да је зузетно задовољан што су позвани на панел дискусију, односно трибину везану за измене закона о култури.
„То је кровни закон, практично под којим су закон о заштити покретно културних добара и сви остали закони који уређују делатност којом се ми бавимо и данас ћемо искористити прилику да дамо неке смернице, односно наше сугестије на панел дискусији за неке теме, за које сматрамо да су важне и релевантне. Ми у овом тренутку како за децентрализацију културе која се стално помиње, тако и за моделе финансирања. Изнећемо неке предлоге везане прво за статус установа од националног значаја, затим за неке варијанте приоритетног финансирања, а онда касније, нешто што је врло актуелно у нашем граду у овом тренутку, а то је неговање задужбинарства, донаторства, ктиторства и свих осталих категорија које полако нестају и замиру. У том смислу, наши предлози ће ићи више на базу финансирања културе”, објаснио је Ћаловић.
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
+381 60 5000 150, +381 032 347 001
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2024. Sva prava zadržana.