Не може. Засад су кандидати Саша Јанковић и Вук Јеремић, али није немогуће да се појави још неко.
Јанковић и Јеремић су кандидати различитих профила, биографија, политичког и професионалног искуства, али је бирачко тело којем се обраћају исто.
Знатна предност у апелу интелектуалаца, фото: Емил Чонкић/РАС Србија
Бојан Клачар, извршни директор Центра за слободне изборе и демократију, каже да сваки од кандидата има предности у односу на другог.
"Вук Јеремић је политичар са озбиљном каријером и сигурно је да ће захваљујући томе имати јак наступ у кампањи, уз активну подршку одређених политичких странака. С друге стране, Јанковића су подржале демократе, што је велика предност, али он инсистира да је независан, односно да је кандидат грађана", објашњава Клачар.
Заштитник грађана и лидер ЦИРСД-а гађаће исто бирачко тело, а то су гласачи опозиције.
"Јеремић је овде у предности зато што, осим поменутог корпуса, може да рачуна на гласаче који излазе из тог корпуса и захватају оне грађане који су иначе опредељени за националне странке - део бирачког тела СПС, ДСС, можда и Двери", наводи Клачар.
Он каже да је бирачко тело СНС најстабилније и да нема назнака да би то могло да се промени, па ни Јеремић ни Јанковић ту не могу да очекују ништа.
Јанковић у односу на Јеремића има знатну подршку интелектуалних кругова који су потписали апел за његово кандидовање. Реч је о научницима, професорима, редитељима, глумцима...
"Није круцијално, али значи да добије на тежини. Јанковић је покрио интелектуалну елиту, а ДС ће обезбедити терен. Подршка ДС је веома значајна јер она значи инфраструктуру и присуство на локалу. Чини се да је то више од онога што Јеремић тренутно има", наводи Клачар.
Искористиће у кампањи успех на међународној сцени: Вук Јеремић, фото: П. Д./РАС Србија
Према његовим речима, Јеремић има још нешто што заштитник нема - јаку биографију у међународној политици, на шта ће бивши шеф дипломатије свакако ићи.
Двојица опозиционих кандидата би морали да размишљају о томе како да анимирају бираче, односно како да подигну излазност јер само у том случају могу да рачунају на пристојан резултат.
"Ни два кандидата нису лоша опција. Морали би да воде активне кампање, да мотивишу бираче и да направе неки пакт о ненападању", закључује Клачар.
На кога рачуна Јеремић
Саша Јанковић је засад добио подршку интелектуалних кругова, ДС и Нове странке. Вук Јеремић ће данас саопштити да ће бити кандидат на председничким изборима, па се очекује да данас чујемо и хоће ли га ико подржати. Засад се спекулише да је обезбедио подршку странке Душана Петровића, Мирослава Алексића из Трстеника, некадашњег градоначелника Крагујевца и лидера Заједно за Шумадију Верољуба Стевановића, Бошка Ничића, бившег градоначелника Зајечара. Чека се и одлука покрета Доста је било, СДС-а и ЛДП-а.
Блиц
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.