Стањевине затворене и рекултивисне, на ред дошло чишћење дивљих депонија и сметлишта 


Vučić na CNN o krizi na Kosovu: Srbija želi stabilnost u regionu, ne treba nam eskalacija, treba nam mir              I prvi junski dan oblačan sa lokalnim pljuskovima              Tri dana trajala potraga za beguncem - ilegalno prešao granicu a drogu sakrio u napušten objekat kod Bistrice              Prosečne plate u zapadnoj Srbiji oko republičkog proseka: Najviša u Lučanima, najniža u Ivanjici              Od danas javni poziv za subvencije za autohtone rase              Kablarci mole ekologe da im ne ruše budućnost: Uvek smo znali šta je za nas dobro, ne treba nam vaša „briga”, već država koja će da ispravi vekovnu nepravdu prema našem kraju              Muzički festival PRiČA od 15. do 18. juna             

 




Стањевине затворене и рекултивисне, на ред дошло чишћење дивљих депонија и сметлишта
09.11.2021 | 0 коментар(а)



Пријепоље - У складу са акцијом коју Министарство заштите животне средине Републике
Чишћење дивљих депонија у Пријепољу, фото: ГЗС

Србије спроводи на територији целе земље, 11. септембра ове године, по налогу Општинске управе започело је уклањање дивљих депонија и сметлишта.

Након затварања и рекултивације највеће дивље депоније Стањевине на ред су дошле и такозване дивље, као и бројна сметлишта”, казала је за Глас западне Србије Душка Бајић чланица Општинског већа.

Она је истакла да је у питању 29 таквих локација и да је за овај посао опредељено пет милиона динара, од којих је 3, 8 милиона издвојило министарство и 1, 610 000 динара локална самоуправа.

„План је да се уклоне дивље депоније, ми смо у разговору са председницима месних заједница дефинисали око 80 дивљих депонија и сметлишта, а сигурни смо да их има много више. Суштина јесте да се све оне уклоне због утицаја на животну средину, на смањење ризика загађења ваздуха, воде и земљишта”, казала је Бајић.

Чланица Општинског већа Душка Бајић, фото: ГЗС

Она је истакла да се дивље депоније стварају дуж обала, саобраћајница, у насељеним местима и управо због тога је неопходно да се појача свест свих нас, а опет са друге стране и да се створе услови да се уведе у један систем регуларног одвожења и депоновања отпада из насељених урбаних али из руралних средина.

Сва подручја су сама за себе специфична, ми смо у овом опсегу узимали у обзир и мала сметлишта зато што и она сасвим сигурно добрим делом загађују животну средину. Разуђеност општине је огромна тако да је нама свака месна заједница и уклањање са било које локације нама веома значајно”, казала је Бајић.

Драгана Вараклић, саветница за локални и регионални развој и улагања Регионалне развојне агенције Златибор из Ужица и чланица општинског Еко тима истакла је да је расписивање конкурса од стране министарства заштите животне средине општина Пријепоље дочекала спремно.

 

Драгана Вараклић, саветница за локални и регионални развој и улагања Регионалне развојне агенције Златибор из Ужица и чланица општинског Еко тима, Фото: ГЗС

 

Чланови Еко тима имали су задатак да обиђу, пронађу, лоцирају и у колико је то било могуће процене количину и врсту отпада како би имали спреман документ за апликацију. Аплицирали смо за више дивљих депонија, али су нам средства умањена, што је изискивало од нас да уочимо које су локације приоритетније. Мишљења сам да за овај први корак урађено све јако добро, али оно што следи јесте санација ових 29 депонија и њихово затварање са ознакама за забрану одлагања отпада. План је да такође, код министарства за заштиту животне средине, аплицирамо за суфинансирање постављања видео надзора на тим локацијама које су очишћене, док не решимо и преостале депоније и сметлишта”, казала је Вараклић.

Радници ЈКП „Лим”, на чишћењу дивљих депонија, фото: ГЗС

Вршилац дужности директора ЈКП „Лим” Џевад Бегановић казао је да је од задатих 29 депонија колико је ово предузеће добило на задужење, до сада очишћено 15, као и да су остала да се очисте сметлишта која су на неприступачним местима и која се морају одрадити ручно.

 Вршилац дужности директора ЈКП „Лим” Џевад Бегановић, Фото: ГЗС

 „Значи где може да приђе машина то радимо уз помоћ њих, али с обзиром на наше терене који су често прилично неприступачни, а то су бројне дубодолине и потоци, углавном то морамо да чистимо ручно, али очекујем да ћемо то све урадити у задатом времену”, закључио је Бегановић.

 

Глас западне Србије

 

 

 

 

 









Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


PRIJEPOLJE CISCENJE DEPONIJE SMETLISTA

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
060 5000 150, 032 347 001

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 142.562.175 посета
Тренутно на сајту: 258 посетилац(a)