Момир пред смрт открио дуго чувану тајну: Милошевићу рекли да ће Србија бити уништена, а кад је питао како добио језив одговор 


U Srbiji danas promenljivo vreme, temperatura do 21 stepen              Đaci u centralnoj Srbiji još danas u školama, a od sutra počinje prolećni raspust              Sutra otvaranje zatvorenog bazena u Gornjem Milanovcu              Za praznike rezervisano više od 80 odsto turističkih kapaciteta u Srbiji              Raspisani lokalni izbori 2. jun u 66 jedinica lokalne samouprave             

 
Момир пред смрт открио дуго чувану тајну: Милошевићу рекли да ће Србија бити уништена, а кад је питао како добио језив одговор
Trenutno na sajtu: 435       |       Podeli:
25.12.2022 | 0 коментар(а)



Булатовић је мало пре смрти открио да је Европа хтела 1999. да изврши копнену интервенцију на СРЈ и да је

кренула да скупља војску, али није успела у томе јер нико није хтео да се одазове.

Момир Булатовић, један од најближих сарадника Слободана Милошевића и некадашњи председник Савезне владе СР Југославије, тврдио је једном приликом да Америка није ни хтела да нас бомбардује 1999. него је то "тражио неко други".

Он је до детаља испричао како су изгледали дани и последњи часови уочи самог почетка бомбрадовања, у предвечерје 24. марта, те 1999. године.

Булатовић је мало пре смрти открио да је сазнао да је Европа хтела 1999. да изврши копнену интервенцију на СРЈ и да је кренула да скупља војску, али није успела у томе јер нико није хтео да се одазове. Онда су, како је тада испричао, у помоћ позвали Американце који су им отворено рекли да хоће, али искључиво под својим условима - они ће само бомбардовати из ваздуха и ни у ком случају неће слати своје војнике у копнену интервенцију, а и уколико дође до таквог развоја догађаја Европљани ће бити дужни да искључиво шаљу своје јединице у директне борбе на тлу.

"Дан уочи почетка бомбардовања 23. марта ја сам по уставу прогласио стање непосредне ратне опасности, а сутрадан и ратно стање. А како сам се осећао... То је био један обичан бели коверат из ког сам прочитао оно што је било по уставу. Иако смо очекивали бомбардовање још од октобра 1998. и све се то знало, опет је био шок. Прва бомба пала је те вечери у 20.06 часова на Црну Гору и онда сам по уставу прогласио ратно стање", препричао је Булатовић дешавања у тадашњем државном врху.

"У 20.06 пала је прва бомба и потом је одржан састанак. Био је то састанак једне мале шокиране земље која није ни знала где су тачно пале прве гранате, а иначе тај напад био је противправан и тога су били свесни и Американци. На једном од састанака са изаслаником Мартијем Ахтисаријем, Ахтисари је Слободану рекао да ће Србија бити потпуно уништена, а Слободан му је на то казао: Како ћете да објасните свету да ћете убити два милиона људи у Београду? Ахтисари му је на то одговорио питањем зна ли уопште колико је људи погинуло у Вијетнаму", испричао је Булатовић пре две године.

Због бомбардера Б-52 Србија постала кланица

"Дуго смо се добро држали и мислили да можемо... Али пред крај Американци су увели стратешки бомбардер Б-52 и онда је све постало права кланица, жртве су биле огромне. Павковић (генерал Небојша) и ја смо плакали док су падале бомбе. То је била сила", присетио се Булатовић и открио како то да он никада није био у Хагу.

"Слободан је одредио да Никола (Шаиновић) иде у Хаг, а не ја и тада ми је рекао: Млад си човек. Нећеш ти него Никола. И ниси Србин него Црногорац. Због овога ћемо сви у затвор и то је свима јасно, али пусти Николу нек иде он. Па је Шаиновић после морао да објасни жени како ће и зашто баш он ићи у затвор", испричао је Булатовић и нагласио да "историју сваког тренутка треба посматрати отворених очију".

Он се присетио и једне анегдоте с мировних преговора у Дејтону како су Милошевић и он седели за столом са Ричардом Холбруком и Кристофером Вореном:

"Седе тако за столом Холбрук и Ворен Кристофер, а Слободан и ја преко пута. Онда се Кристофер насмеје, врати нам бели папир и каже: Ви не разумете, нема никаквих услова, радићете оно што вам тражимо увек и стално".

У студији "Тајна историја Дејтона: Америчка дипломатија и босански мировни процес 1995" Дерека Шолеа и Бенета Фримана описује се и драма последњег дана преговора. Наводно је једног јутра Милошевић одлучио да преломи и потпише споразум с Туђманом па је по снегу и без капута, на паркингу поред војне базе, чекао Холбрука да му представи ту идеју.

Наводно се пре потписивања Дејтона дешавала и права унутарсрпска драма према којој је Милошевић показао мапе босанским Србима, а кад их је Крајишник видео пао је у несвест на шта је Милошевић рекао: "Пао је у кому."

ГЗС/ Курир.рс, Мондо




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.357.814 посета
Тренутно на сајту: 435 посетилац(a)