Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Поплаве у Лучанима ружна прошлост: Бјелица коначно укроћена, уложено 80 милиона динара у заштитни бедем

03/06/2020
image-gallery-item
Миливоје Доловић, председник општине Лучани, фото: РИНА
Лучани - Блатњава река која тече уз зид куће, брза толико да се на њеној средини могу видети брзаци који се стварају тамо где има препрека,

то је слика сећања Милорада Лабудовића из села Смоница код Гуче коме је поплава трећег јуна прошле године однела комплетно покућство.

„То је било страшно, права правцата катастрофа, нисам могао да верујем да толика силина воде може да за кратко време уништи све оно што једна породица кући три деценије. Када се сетим колика је прошле године била штета и да смо морали све сем зидова да мењамо, знам да кад би се десило поново, не би могли финанасијски да поднесемо трошкове које смо претрпели , а да не причам како би психички сваки човек поново све поднео. Осигурао сам, па шта буде“, са муком за РИНУ, препричава Милорад Лабудовић несрећу која га је задеслила пре годину дана.

Овако су Лучани изгледали пре годину дана, фото: РИНА

Тог 3 . јуна Бјелица је порасла толико да је прешла рекордних три метра висине, била је 330 центиметара, a из Драгачева је евакуисано више од 20 домаћинстава ,а поплављено је преко двеста домова.

Последње поплаве у општини Лучани, почетком јуна 2019. године нанеле су огромне штете на стамбеним, помоћним објектима и пољопривредним земљишту. Оно што је општина успела да помогне јесте да на 191 стамбеном објекту које је категоризовани надокнади штету уз помоћ Владе РС и Канцеларији за управљање јавним улагањима.

„Свим приватним домаћинствима исплаћена је надокнада штете. Из буџета општине издвојено је 25 милиона динара за откуп 10 хектара земљишта у Ђераћу, ради изградње заштитног бедема. Влада је уз помоћ Канцеларије за јавна улагања издвијила 80 милиона динара, а радови су завршени крајем прошле године. Бјелица више неће правити проблеме мештанима, неће моћи да се излије, јер је изграђени бедем доста виши, али и шири. Дугачак је 1400 метара, а на појединим деловима издугнити део достиже висину од 30 до 50 центиметара. Пре тога је бедем био знатно мањи и зато је река носила све пред собом, сада то више неће бити случај“ изјавио је за РИНУ, председник општине Лучани, Миливоје Доловић и додао да је општина Лучани светао пример успешне борбе против елементарних непогода.

„Ове године издвојено је 120 милиона динара за регулисање водотрокова другог реда у Лучанима, Гучи и Котражи. Најискреније смо захвални премијерки и председнику државе, јер су нашим мештанима помогли онда кад је било најпотребније“, нагласио је Доловић.

Република Србија уложила је огромна средства да се штете надокнаде. За санацију оштећених стамбених објеката у Лучанима новац је обезбеђен из републичког буџета, а власницима оштећених кућа помоћ од 120.000 до 600.000 динара по објекту била је од великог значаја.

РИНА (ГЗС)

LUCANIPOPLAVE MILIVOJE DOLOVIC

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika redakcija gzs

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.