али и све чешћа дестинација домаћих и страних туриста који до овог локалитета долазе путем ка Малом Шрурцу, једним од највећих врхова ове планине. Захваљујући постављеној саобраћајној сигнализацији и таблама, значајно је олакшано кретање
и проналазак највећег праисторијског рудника бакра у Европи.
Moмчило Пауновић, хроничар Рудника, Фото: ГЗС
Са Прљуше се пружа невероватан поглед на јужне обронке Шумадије, централне и западне Србије и свако ко се попео могао се уверити у нестваран видик који допире до највиших врхова Повлена, Маљена, Сувобора, Златибора, Таре, Овчара, Каблара, Јелице, Столова, Гоча, Гледићких планина, каже Момчило Пауновић, хроничар Рудника.
Одлуком Владе Србије, 2017. године, овај локалитет на Руднику проглашен је за територију од посебног историјског и културног значаја и од тада је под заштитом државе, додаје Пауновић.
Фото: ГЗС
Највиша планина Шумадије захваљујући Прљуши све је траженија дестинација домаћих и страних туриста,а томе је свакако допринела и добра саобраћајна конекција и ауто пут Милош Велики.
Фото: ГЗС
Туристи који посете овај праисторијски локалитет са собом увек могу понети неки од сувенира, који ће их обасјати на коју год страну да се окрену, попут горског кристала који обасјава пут и сам локалитет чини нестварним.
Горски кристал са Прљуше, Фото: ГЗС
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.