пандемија корона вируса коначно изгуби дах, сада стали на луди камен. Термин за венчање у некој од сала најтраженија је "роба" још од нове године, а многи га чекају као "озебао сунце". Због загужваног распореда многе званице нашле су се у проблему јер трче са једног славља на друго.
"Само у мају била сам на десет весеља, на толико нисам отишла све заједно у претхдне две године. Дешавало се да преподне будем на једној, а послеподне на другој свадби. Коначно је дошао ред мало да се провеселимо и опустимо. Али, велики је то удар и на кућни буџет. Док ставите поклон у коверту, купите одевну комбинацију, платите шминку, слике.. оде плата. Међутим, не жалимо се, само нек је на весеље. Видели смо како нам је било док смо затворени седели у кући и нисмо имали где да потрошимо паре", каже уз широки осмех Милица Симоновић за РИНУ док уз звуке трубача чека да младенци изађу испред цркве.
Фото: РИНА
Иако је и те како приметан утицај трендова са запада на домаћу ивент индустрију, свадба је у Шумадији још увек један посебан догађај обележен традицијом и бројним обичајима који се и данас поштују. Званица минимум три стотине, а на трпезама све редно - од свадбарског купуса, преко печења, до торти са орасима које су умесиле и донеле тетке и стрине. Окићен венац на капији сигуран је знак да ће ускоро у том дому младенци започети свој заједнички живот.
"Кад колона, са барјактаром и српском заставом на челу стигне до младине куће тек тад настају праве перипетије за младожењу. Он мора да погоди јабуку коју је високо у дворишту поставио таст. Јабука је симбол да је девојка зрела за удају, а зет се мора показати као спретан, не можемо је дати било коме. Млада не излази из куће док девер не одреши кесу. А колико девојка вреди одлучује њен брат. Кад све то прође, тек тада свадба може да почне", испричао је Сретен који је овог пролећа удао трећу кћерку и каже да су до сада зетови добро гађали и то из прве.
Фото: РИНА
Иако се обичаји чувају и прате, неизбежно је приметити и одређене новитете кад су велике, српске и мрсне свадбе у питању. За разлику од неких прошлих времена, младенци данас доста пажње посвећују декорацији, првом плесу и младеначкој торти где се прате последњи трендови пласирани махом преко друштевних мрежа.
ГЗС/ РИНА
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.