екстремизма и радикализма у Санџаку", који је одржан у Пријепољу, додајући да само заједнички рад може довести до његовог сузбијања.
Председник Скупштинског обора за образовење, науку, технолошки развој и инфоматичко друштво Муамер Зукорлић, сматра да би политичари требало да воде више рачуна и буду опрезнији, јер "носе упаљач и не зна се да ли ће и када завршити у просторији пуној запаљивог материјала".
"Једни другима не треба да намећемо ко си ти. Морамо имати елементарно поштовање, водити дијалог, радити на помирењу. Лепа реч је извор сваког добра", истакао је Зукорлић.

Муамер Зукорлић, фото: Глас западне Србије
Говорећи о појму екстремизма, Зукорлић каже да то значи да када се одмакнете од средине, центра, изгубите равнотежу, а све што изгуби равнотежу једном ће пасти.
"Ту почиње инкубација негативне енергије. Социјално-економски разлози најчешћи су узроци екстремизма. У Санџаку, незапосленост и расуло економије, чине људе депресивним, а такви људи су подложни за екстремизам. Један од разлога су и политички проблеми, који такође доводе до амбијента екстремизма", истакао је Зукорлић.
Он је рекао да настоји да у Скупштини Србије формира посланички клуб за помирење. До сада има подршку четири посланика, а нада се да ће и други посланици подржати ову идеју.
"Желим да докажем да је могуће, неконвенционално имати и у парламенту политичку идеју, односно групу која неће бити страначки везана, како је то уобичајно, већ да буде окупљена око једне идеје", нагласио је Зукорлић.
Председница Скупштинског одбора за контролу служби безбедности Марија Обрадовић, сматра да би жене требало да буду више активне у сектору безбедности, да учествују у доношењу одлука, нарочито у локланим заједницама.
"На овом простору постоји доста проблема и несугласица, али дијалогом у самој заједници је могуће борити се против радикализма и екстремизма", навела је Обрадовић.

Марија Обрадовић, фото: Глас западне Србије
Обрадовић, која је и потпредседница Српске напредне странке, је рекла да "Санџак није терен где СНС може да говори о чврстој, страначкој инфраструктури, а она је неопходна за промовисање ваших идеја за постизање ефеката и због тога је неопходно да имамо доста сарадника".
"Млади образовани људи, за које власт, односно људи који воде локалне самоуправе желе да их држе у неким оквирима образовних институција то је нешто што је веома важно", изјавила је Обрадовић.
Председник општине Пријепоље Драгољуб Зиндовић, навео је како екстремизам и радикализам не заобилазе и овај простор.
"Против њих се боримо на различите начине, често полицијским и правним системом. Много важније и много боље је да се сви заједно боримо, да направимо један оквир у којем ће те појве бити сузбијане или у највећој мери елиминисане. Оне зависе од бројних околности, пре свега од економских, социјалних, политичких и низа других фактора", казао је Зиндовић.

Драгољуб Зиндовић, фото: Глас западне Србије
Према његовим речима, Пријепоље важи за једну мултиетничку, толерантну, мирну средину и због тога постоји обавеза да се још више унапреди и развија дух демократије.
Директорка Фондације за отворено друштво Јадранка Јелинчић, каже да је Санџак регија где живе многе мањине.
"Увек када споменемо екстремизам и при том додамо реч Санџак, да ли увек мислимо на једну врсту екстремизма? Имамо једну загонетну ситуацију, да постоји бојазан за безбедност, то је оправдано, а да ли имамо слободу да говоримо због чега гајимо страхове ка неким другим", упитала је Јелинчић.

Јадранка Јелинчић, фото: Глас западне Србије
Она је наводећи бројна истраживања, рекла да је социјално-екомска неразвијеност као један од кључних проблема који могу довести до расцепа унутар друштвеног ткива.
Глас западне Србије