дојке годинама пре него што га је могуће детектовати мамографом.
Како та технологија ради, објаснио је доктор Лери Нортон који ради на пројекту.
Наиме, ради се о компјутерски потпомогнутој детекцији која постоји од касних 1990-тих, али се технологија стално побољшава, јавља ЦНН.
МИТ је користио вештачку интелигенцију како би предвидео развој рака дојке. На фотографијама модела које производи могуће је видети део ткива који је идентификован као подручје високог ризика који је четири године касније прерастао у карцином.
"Много је на фотографији абнормалности које видите, али то су заправо промене које нису карцином. Не можемо све звати карциномом јер би онда свако ко иде на мамографију морао ићи и на биопсију. То није баш практично. Оно што ради МИТ је идентификовање подручја високог ризика пре него што се у њима развије рак дојке. Оно што људско биће може, али машине не, јесте наручивање додатних тестова као што су мамографи са контрастом или магнетна резонанца", објаснио је Нортон.
Он истиче да је АИ само још један алат који помаже радиолозима да боље интерпретирају налазе.
"Овај тест неће заменити рад радиолога. Ово је медицина и морају се доносити индивидуалне процене пацијената", закључио је.
ГЗС / Танјуг
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.