Јанковић: Дискриминација најмлађих и даље је присутна 


U Srbiji danas promenljivo vreme, temperatura do 21 stepen              Đaci u centralnoj Srbiji još danas u školama, a od sutra počinje prolećni raspust              Sutra otvaranje zatvorenog bazena u Gornjem Milanovcu              Za praznike rezervisano više od 80 odsto turističkih kapaciteta u Srbiji              Raspisani lokalni izbori 2. jun u 66 jedinica lokalne samouprave             

 
Јанковић: Дискриминација најмлађих и даље је присутна
Trenutno na sajtu: 443       |       Podeli:
01.06.2022 | 0 коментар(а)



Одговорност и обавеза да деци осигурамо срећно и здраво детињство, безбедно окружење, квалитетно
Јанковић: Дискриминација најмлађих и даље је присутна, Фото: ГЗС

образовање најважнији је задатак који имамо као друштво, рекла је повереница за заштиту равноправности Бранкица Јанковић.
Она је на конференцији „Одговорност у заштити права детета“ коју је на Међународни дан деце у Новом Саду организовао Покрајински заштитник грађана навела, да је дискриминација најмлађих и даље присутна упркос томе што је унапређењем законског оквира претходних година њихов положај побољшан.

"Свесни улоге и одговорности коју као институција за заштиту људских права имамо, лане смо урадили посебан извештај о дискриминацији деце за претходних седам година. Он је показао да дискриминација није искорењена и да су јој најчешће изложена деца са инвалидитетом, затим она у установама, ромским насељима, сиромашна деца и она која болују од ретких болести", истакла је Јанковић.

Фото: Пиксбеј

Извештај указује и да су изражени насиље и нетрпељивост међу децом и младима и да постају прихватљив образац понашања а да вршњачко насиље, које поред физичког подразумева и вербално насиље као што је изругивање, давање погрдних имена, ширење гласина, добија нове и софистицираније форме у дигиталном свету.

Јанковић је упозорила да друштвене мреже и бројне апликације које млади користе отварају низ проблема, од дискриминације преко нарушавања приватности до безбедности и да би савремене технологије требало да се искористе за отклањање и превенцију оваквих ризика.

Подсетила је да Србија нема закон који се односи искључиво на децу, али да се њихова права регулишу великим бројем прописа и указала да декларативну и законску подршку мора да прати и примена у пракси.

"Међутим баш ту, на терену, у сагледавању положаја детета у породици, школи, институцијама или медијима настају проблеми. Зато је важно инсистирати на доследности у примени прописа, али и на промени ставова и стереотипа, који су корен сваке па и дискриминације према деци, закључила је Јанковић.

 

 

 

ГЗС / Танјуг




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.520.277 посета
Тренутно на сајту: 444 посетилац(a)