Добар род шљиве, воћари задовољни приносом и квалитетом али не и ценом 


Nagradni konkurs „Najlepše želje pišu se ćirilicom“              U Srbiji danas do 17 stepeni              Gondola od danas u redovnom režimu rada              Čestitke za nove uspehe i priznanja užičkih gimnazijalaca              Sportske igre mladih od sutra u Ljuboviji              Todorović: studija je pokazala da postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda ni na koji način ne ugrožava stanovništvo             

 
Добар род шљиве, воћари задовољни приносом и квалитетом али не и ценом
Trenutno na sajtu: 493       |       Podeli:
24.08.2020 | 0 коментар(а)



Топола – Шљива је једна од најзаступљенијих воћака у Србији и у већини засада највише се гаји сорта стенли, која према речима воћара има највећу

употребну вредност. Овогодишњи висок принос поново прати ниска откупна цена, која је око 35 динара за килограм.

„Ја имам 70 ари под шљивом, и ове године је родила солидно, тако да ћу имати око 15 тона. Задовољан сам добрим приносом, квалитет је одличан, али цена од 35 динара за обрану шљиву је никаква. Док платимо раднике и дрвене гајбице нама не остане ни 20 динара за килограм“, каже за ТопПрес Слађан Ђорђевић из Трнаве.

Према речима овог воћара плод шљиве мора бити здрав без оштећења, калибраже 32 мм, да би се могао пласирати на европско тржиште. Берба за индустријску прераду плаћа се 20 динара по килограму али у пластичне гајбе.

Берба шљиве у Трнави, фото: ТопПрес

„Раднике плаћамо 2.500 динара и 100 динара за превоз по раднику. Није тешко брати, али ако би нам цена шљиве била бар мало већа па да имамо и неку зараду од овог посла“, каже Ђорђевић.

Воћари који су у својим засадима гајили чачанске сорте шљиве, завршили су са бербом.

„Чачанска лепотица је коштала око 40 динара, за неке сорте ишла је и до 45 динара, браница и за извоз. Доста засада је оштетио град па су такви плодови могли само за прераду, углавном за ракију, 20 динара по килограму. Где није било града добар је квалитет, али док се плате радници нама једва остане неки динар“, прича воћар из Митровчића који шљиву гаји на површини од скоро два хектара.

ГЗС/ ТопПрес




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


sljiva rod cena

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 157.424.188 посета
Тренутно на сајту: 491 посетилац(a)