Овако изгледа Бањски поток који тече падинама Овчара и формира бигрене каде 


Todorović za osam godina asfaltirao 500 km lokalnih puteva, evo šta je još planirao              Gradonačelnik Čačka Milun Todorović posetio Mz Ključ              Rekonstrukcija gradskog trga u Čačku polako ulazi u završnu fazu              Pokret ,,Mi snaga naroda,, prof.dr.Branimir Nestorović prikuplja potpise podrške u Čačku              Danas slavimo Đurđevdan i Vaskršnji ponedeljak              Još jedan letnji dan u maju, temperatura do 28 stepeni              Na deponiji Duboko kod Užica proglašena je vanredna situacija             

 
Овако изгледа Бањски поток који тече падинама Овчара и формира бигрене каде
Trenutno na sajtu: 289       |       Podeli:
23.03.2022 | 0 коментар(а)



Чачак - Да Бог није штедео кад је делио природну лепоту у Овчарско – кабларској клисури,
Бањски поток, Фото: РИНА

доказ је и величанствени Бањски поток, који извире у питомом селу Дучаловићи и спушта се стрмим странама Овчара, да би се улио у Западну Мораву. Овај бујични поток, већ годинама привлачи бројне туристе, а његови слапови и седиментне стене које га окружују стварају несвакидашњи призор.

Фото: РИНА

„У горњем току поток сабира више малих извора и поточића. Посебно је атрактиван део потока на километар узводно од ушћа, који у једном делу има одлике кањона. Ту се, на двадесетак метара изнад корита, налази и слабији крашки извор испод кога је наталожена бигрена тераса са неколико метара високим терасним одсеком на коме је таложење сиге и данас активно. Тако се формира велики број малих слапова и бигрених када“, рекао је за РИНУ, Горан Николић из Туристичке организације Чачка.

До Бањског потока води планинарска стаза са веома прецизним путоказима, а сићи до ове природне оазе права је авантура. Међутим, поред свих лепота, овај део Овчарско – кабларске клисуре богат је изузетним културно-истроријским наслеђем.

Фото: РИНА

„На овом потоку у мају 1815. година Турци су разбили српски збег, који се крио дубоко у шуми. У доњем делу радиле су бројне воденице поточаре, међу којима је и она манастира Сретење. Ниже ка Бањи постојала је Ћосова, а још стотинак метара низводно била је смештена воденица Видосава Ђебића. То имање је било опасано каменим зидом, а осим воденице имали су стругару и ковачку радионицу. Кућа у којој је била воденица остала је сачувана и до данас“, открива Горан све тајне овог предела.

Туристичка организација Чачка, има у плану додатно уређење Бањског потока, а подршка за тај пројекат добијена је од Министарства заштите животне средине. Тако да ће овај прави мали рај на земљи бити још спремнији да дочека бројне посетиоце из земље и иностранства.


РИНА/ГЗС




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


BANJSKI POTOK KABLAR OVCAR BANJA CACAK POTOK BIGRENE KADE

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 159.308.373 посета
Тренутно на сајту: 290 посетилац(a)