облику потковице висок је 50 метара, па су управо због тога Потпећком пећином одушевљени домаћи, али и страни гости.
“Ове године забележен је пораст броја туриста, тако да је нашу пећину посетило око 10 хиљада гостију. Највише их занима да виде овај необичан улаз у саму пећину, али и сама унутрашњост их поприлично интригира”, рекла је за РИНУ, Нина Удовичић, тиристички водич.
Овај спалеолошки бисер западне Србије налази се 14 километара од Ужица у северном делу Дрезничке градине, а истражена и уређена дужина за посетиоце је 555 метара. До улаза води 700 степеника, а онда се испред вас пружа неслућено богатство пећинског накита, смештеног у четири дворане необичних назива.
“Прва је дворана под куполом, затим дворана змајева, Цвијићева и затим дворана Снежана и седам патуљака. Легенда каже да су овде живела два пећинска змаја која су чувала чудотворни извор који је, према предању, лечио нероткиње. Кад је извор пресушио змајеви су се скаменили, али њихови облици су и данас видљиви”, прича Нина све тајне овог места.
Најниже дворане пећине су проверено лековите јер имају својства природне хипербаричне коморе у којој се концентрација кисеоника креће чак од 33 до 40 одсто.
“Гости не заобилазе да посете хипербаричну комору, а многи од њих кажу да се у том месту лакше и другачије дише. Улазили су астматичари који кажу да су једино овде продисали пуним плућима”, каже Нина и додаје да се у унутрашњости пећине крије и мали олтар уклесан у стени.
“Према народном предању у пећини су се крили Срби од Турака и на том олтару се молили. Кад би неко преминуо сахрањивали би га ту у близини, како не би открили склониште, а остаци ових људи су и пронађени, па извађени и достојно сахрањени”.
Потпећка пећина представља својеврсан споменик природе, а у априлу ове године уређена је њена унутрашњост када је урађена нова електроинсталација у главном ходнику и дворанама, па је ова историјска лепотица засијала новим сјајем.
РИНА
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.