Миломир Стојић рекордер у производњи црвеног злата, на његовој плантажи берба траје 150 дана 


Još jedna nestabilna sedmica, danas po podne češći pljuskovi i grmljavina, lokalno nepogode              Poplavljene ulice i seoski putevi: Snažno nevreme pogodilo Čačak, pod vodom se našli i njive i voćnjaci              Ministarstvo prosvete: Danas dopis školama              Otvorena letnja sezona na Gradskom bazenu u Užicu              U Ljuboviji održan sastanak sa roditeljima i ličnim pratiocima dece              Litije u Gornjim Branetićima             

 




Миломир Стојић рекордер у производњи црвеног злата, на његовој плантажи берба траје 150 дана
10.06.2021 | 0 коментар(а)



Ариље - Да су оборени многи рекорди слушамо сваки дан, час у атлетици, фудбалу или бејзболу,
Фото: РИНА

али да ли сте се некада можда запитали ко је шампион у малинарсту по чему је Србија надалеко позната? Свих пет освојених златних титутла заредом доказују да је Миломир Стојић непрекосновени Меси у својој делатности. Петоструки је шампион државе Србије у производњи црвеног злата и приноса по хектару. То звање стекао је крчећи врзине и подижући плантаже црвеног злата у селу Миросаљци надомак Ариља коме и данас не могу парирати ни светски произвођачи из Чилеа, а ни Пољске. На врху листе сам влада већ деценију ипо.

"Док су други садили по десет ари, ја сам се усудио и посадио малињак на 40 ари осамдесетих година, и могу рећи да сам се такмичио сам са собом. Нисам имао од кога умеће да крадем јер нико није имао толике површине. Иако сам страховао за род испало је добро, добро сам узгајао и сам себе сам подстакао да проширујем парцеле још више и доспели смо до неких пет хектара, и сматрам ово као велики успех за моју породицу и мене" казао је за РИНУ, Миломир вишегодишњи рекордер у приносу црвеног злата.

Овај малинар никада се није жалио на оно што би могло да му поквари берићет, засукао је рукаве и веровао да ће само квалитетом малине и добрим приносом имати сигурност и опстанак у малинарству. Његови приноси туламина су од 26 до 30 тона, а полке од 15 до 20 тона по хектару.

"Посла има преко целе године, од сређивања и обрађивања до постављања противградне мреже, у току једне године само берба траје око 150 дана, и за то нам је потребно око 30 радника из читаве Србије. Успели смо да саградимо и мини хладњачу са којом не морамо да нашу малину одмах предајемо накупцима, већ можемо чекати добру цену на тржишту и онда је пласирати". рекао је Стојић.

Најсветлији примери српског малинарства управо су у ариљском селу Миросаљци, Стојићи би на најбољи начин могли свету да представе како се и на који начин производе црвени плодови злата вредни, како треба да изгледају засади српске малине, али и бити пример како више генерација једне породице неуморним радом, трудом и ентузијазмом опстаје у малинарству.

 

ГЗС/РИНА








Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


maline arilje

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
060 5000 150, 032 347 001

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 142.629.224 посета
Тренутно на сајту: 173 посетилац(a)