у боровњаку у близини обале Западне Мораве. Како тврди Ранко, ова је највећа, али у близини се налази још неколико и све отежавају живот мештанима.
„Овде има само дивљих депонија и то их има седам овде у близини. Ова у боровњаку је највећа. Сад сам срео човека што тера да баци пуни приколицу кромпира и то ће страшно да смрди када почне да трули” - жали се Кизић.
Ранко Кизић
Ипак,Комунална полиција у сарадњи са инспекторима и Комуналним предузећем током претходне године, учествовала је у чишћењу 65 дивљих депонија на територији Чачка. Једна од њих је и „Сајмиште”, у близини западне Мораве.
„Овде је била огромна дивља депонија. Радници Комуналног предузећа су уз решења комуналних инспектора одавде отерали тоне и тоне смећа. Потом су овде постављење фото клопке и обавештења грађанима да не бацају отпад ван за то прописаних места” - објашњава за ГЗС Милена Јовановић, начелница Комуналне милиције у Чачку.
Милена Јовановић, начелница Комуналне милиције у Чачку
Комунална милиција ефикасније обавља посао од када су се на бројним критичним локацијама нашле камере, такозване фото клопке, које помажу идентификацији прекршиоца. Наплата казни демотивише грађане да наставе са неадекватним одлагањем отпада.
„Казна за правно лице је 60 хиљада динара и одговорно лице у правном лицу 10 хиљада, казна за предузетника 30 хиљада динара, а за физичко лице 10 хиљада динара” - наглашава Јовановићка.
Иако највећи број грађана адекватно одлаже комунални отпад, проблем настаје са кабастим смећем, најчешће грађевинским шутом и намештајем. Како истиче директор ЈКП Комуналац Петар Домановић, комунално предузеће надлежно је да по позиву преузме и овај, габаритнији отпад.
Директор ЈКП „Комунала“ Петар Домановић
„Неке дивље депоније се, након чишћења, понављају. Људи имају навику да неадекватно одлажу отпад на одређеним местима. Ту највише доминира шут, грађевински отпад и кабасти отпад, чија се количина повећала последњих година. У кабастом отпаду доминира намештај” - рекао је Домановић и додао да се то решава позивом Комуналном предузећу, које је обавезно да по договору преузме тај отпад и адекватно га одложи.
У Чачку се годишње произведе 29 000 тона отпада, који се превози у регионалну санитарну депонију „Дубоко” у Ужицу. За скупљање и одлагање тог опада, из локалне касе, годишње се издвоји 700 хиљда евра.
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.