27. јануара на Златибору, поред презентовања најновијих достигнућа и будућих праваца у развоју пољопривреде код нас и у свету, представљене су иновације у оплемењивању и технологији гајења најзначајнијих ратарских, индустријских, крмних и повртарских биљака, заједно са алтернативним културама и органском производњом. Институт за ратарство и повртарство из Новог Сада на тај начин је спојио елементе науке и праксе, и створио нове шансе као одговор на свакодневне изазове у оквирима пољопривреде.
„Овде се одржавају предавања о земљишту, о семенима која су заступљена у новијем сортименту, као и о средствима за побољшање здравља биљака, побољшања здравља земљишта, природним препаратима уз што мање трошење хербицида, инсектицида, пестицида. Циљ је да се повећа здравље биљака, али да се повећају и приноси. То јест да се уз што јефтинију производњу створи што више производа, како би пољопривредници од свог рада могли што боље да живе“, рекао је мр организационих наука, Стеван Сремац.
мр Стеван Сремац, фото: Златибор прес
Посебна пажња посвећена је новом производу, под називом Алеокс агро, намењеном за стимулисање раста биљака, сачињен на потпуно природној основи.
„То је природни антиоксиданс који јача снагу биљака. Отпорнија је на болести као и температурне осцилације које су у последње време веома честе. Његови експерименти су вршени десет година. Прошле године смо постигли сјајне резултате, јер смо у пролеће имали огромне осцилације у температурама, као и велику сушу. Све културе које смо третирали овим препаратом показале су изузетне резултате. Чак и оне које су страдале у раној сетви и биле пред измрзавањем смо успели да подигнемо, и понеле су изванредан род“, додаје наш саговорник.
Овај производ, који се показао као веома успешан, ускоро ће се појавити у свим пољопривредним апотекама широм Србије.
Златибор прес / Глас западне Србије
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.