по називу Стара Варош сакривена и скоро потпуно неуочљива док не приђете до самог улаза, стоји Црква Светог Марка, која је својевремено била једина богомоља у граду на Ђетињи. Подигнута је, по свему судећи, 1828. на темељима старијег храма из 1721. године и културно је добро од великог значаја у Србији.
Унутрашњост цркве Св. Марка
„Изграђена је по свему судећи, за време Милоша Обреновића, на месту где је постајала црква брвнара, која је подигнута након склапања Пожаревачког мира, када су хришћанским поданицима у Турском царству учињени извесни уступци, међу којима је било и право да подижу своје храмове. О изгледу те првобитне цркве нема података, а највероватније је страдала након 1739. године, у турској одмазди над српским становништвом и његовом имовином, као и имовином српске цркве, а што се десило услед подршке коју су Срби у оквиру Отоманског царства пружили пораженој Хабзбуршкој монархији у најновијем аустро-турском рату“, изјавила је Катарина Доганџић Мићуновић, виши кустос Народног музеја у Ужицу.
Поред свакодневних богослужења, у цркви Св. Марка се током године организују предавања на различите теме из области вере, али исто тако и савременог живота са аспекта православља. Атула која окружује цркву застрта је лепим ћилимима, те се на њој у разговору искупљају верници.
Поред старања о духовном животу, свештеници који опслужују ову цркву, уз помоћ бројне пастве, постарали су се и да порта цркве Св. Марка буде најлепше уређено двориште у овом делу Ужица.
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.