Роман Миће Миловановића „Молитва за оца Прохора” и на филмском платну 


U Srbiji danas promenljivo vreme, temperatura do 21 stepen              Đaci u centralnoj Srbiji još danas u školama, a od sutra počinje prolećni raspust              Sutra otvaranje zatvorenog bazena u Gornjem Milanovcu              Za praznike rezervisano više od 80 odsto turističkih kapaciteta u Srbiji              Raspisani lokalni izbori 2. jun u 66 jedinica lokalne samouprave             

 
Роман Миће Миловановића „Молитва за оца Прохора” и на филмском платну
Trenutno na sajtu: 410       |       Podeli:
06.09.2021 | 0 коментар(а)



Чачак - На обалама Западне Мораве инспирацију има књижавник чија се ставаралачка пустоловина наставља и у деветој деценији.



Мића Миловановић, како га поштоваоци и читаоци зову шумадијски Толстој, који је одликован међународним књижевним признањем „Сребрни витез” у великој Русији, књижевник је инспирисан стварносном прозом, Моравом и српском „Светом гором”.

Роман „Молитва за оца Прохора” награђена „Сребрним визетом” у Русији, фото: ГЗС

„Награду „Сребрни витез” сам добио 2017. године у конкуренцији неколико стотина романа из 13 словенских држава. Посебно ми је драго што ми је то признање доделила Русија, која је мени драга земља и што су Руси препознали у толико великој конкуренцији вредност мог романа. Био сам позван у Сибир, међутим, нисам могао да одем, тако да ми је амбасадор Чепурин у Београду лично уручио награду. С обзиром на то да сам професор енглеског и руског језика, утолико ми то више и значи”, рекао је Мића Миловановић, књижевник из Чачка.

Миловановићев награђени роман „Молитва за оца Прохора” описује бурне догађаје српске историје ХХ века.

Роман „Молитва за оца Прохора” награђена „Сребрним визетом” у Русији, фото: ГЗС

„Кроз роман „Молитва за оца Прохора” може да се сагледа колико су сулуди ветрови историје немилостдно шибали овај народ, до крви, до пропадања, до истребљења, до страдања, али тај народ је, ето, ипак, имао снаге да одоли и надживи све то и кроз уста Оца Прохора може се сазнати шта смо све преживели у прошлом веку”, појаснио је Миловановић.

Чачански Толстој је истакао и чињеницу да овај роман не би настао да није било сведочења.

„Овај роман не бих могао да напишем да није био др Крљанца, начелника интерног одељења у чачанској болници 1992. године, који је са старим монахом водио двомесечни разговор до смрти, након чега ми је уступио тонске записе, тако да сам ја то преточио у уметничко дело”, објаснио је он.
У деветој деценији овај књижевник је поносан на дело и достигнуће свог пера за које постоји могућност да се преточи и на филмско платно.

„Роман „Молитва за оца Прохора” је међу 100 хиљада књига, према подацима библиотеке је у самом врху читаности, а у последње две три године воде се разговори око филма, међутим финансијска средства су у питању. Сценарио је већ написан са одређеним изменама у однсоу на роман, које сам ја прихватио. Постоји могућност да неко од великих имена нашег глумишта прихвати улоге, као што су Милош Биковић, Војин Ћетковић и главна женска улога Слобода Мићаловић. То је све сада у перспективи и у зависности од материјалних стредстава, ту су потребне масовне сцене на више локација, што би у афирмацији романа и мени лично много значило”, казао је Мића Миловановић.

Мића Миловановић, аутор романа „Молитва за оца Прохора”, фото: ГЗС

За будућност српске књижевности Миловановић има своје виђење.

„Српска проза данас има добра дела и добре писце, међутим, књижевна критика је пала на врло ниске гране. Немамо критичара који ће објективно да сагледа дело. А вредна дела која стварају људи у престоници и у унутрашњости, тешко могу да дођу до изражаја”, закључио је Миловановић.

ГЗС

Прилог емитован у вестима телевизије Б92:

 

 




PODELI:










Пошаљите ову вест Вашим пријатељима!
ovde slika


ROMAN MOLITVA ZA OCA PROHORA MICA MILOVANOVIC

Оставите коментар

Коментари који садрже псовке, увредљиве, вулгарне, шовинистичке или претеће поруке неће бити објављени. Мишљења изнешена у коментарима су приватно мишљење аутора коментара и не одржавају ставове Гласа Западне Србије.

Ваше име:
Ваш коментар:

Спам заштита:

 

Коментари посетилаца (0)

Вест нема коментара.
Будите први који ће коментарисати ову вест!


 















 


 

© Глас Западне Србије
Жупана Страцимира 9/1, Чачаk
032 347 001
redakcija@glaszapadnesrbije.rs

Импресум

Статистика сајта:
Прес: 158.520.087 посета
Тренутно на сајту: 411 посетилац(a)