Necete verovati  - velika leva
close
banner-itembanner-itembanner-itembanner-item

Огромна потражња за дрвима, продавци имају више посла него у новембру

13/03/2022
image-gallery-item
Фото: РИНА
Горњи Милановац - Ниске температуре и нове снежне падавине условиле су појачану потражњу за дрвима. Иако су се

снабдели на почетку грејне сезоне, грађани сада масовно докупљују дрва и угаљ, али по много већим ценама. Док је у септембру метар дрва коштао око 5.000 динара, сада вам је за исту количину потребно издвојити и до 2.000 динара више, док тона угља кошта око 12.000 динара.


"Тренутна цена дрва је око 7.000 хиљада, али ако се овако настави биће и још скупља и кретаће се око осам хиљада по метру са превозом. Људи увелико докупљују дрва и сада имамо више посла него у новембру. Слична ситуација била је и прошле године, када су се крајем априла масовно докупљивала дрва", рекао је за РИНУ Драгољуб Николић продавац дрва.


Он истиче да се сада увелико поручују и дрва за наредну зиму, како би се на време осушила и привела намени, а имајући у виду тренутну ситуацију могућ је додатни скок цена. Вечита дилема је који начин грејања је најисплативији, а судећи према интересовању велики број грађана остао је веран дрвима. У понуди су церова, букова и храстова дрва, а цена варира од квалитета грађе.


"Увек се показало да су дрва као огрев најсигурнија и што се тиче цене најјефтинија варијанта, у односу на пелет, гас или струју. Када се огревате на дрва морате бити мало прљави, док их исцепате, осушите и сложите, али зато када наложите нема лепше топлине и звука када пуцкета у шпорету. Из године у годину цена и потражња не опадају, већ све више људи се одлучује да се греје на дрва јер им је најисплативије" изјавио је Драгољуб.


За купце је цена увек висока, а за продавце ниска, али ипак дуг је пут који дрва пређу од шуме до пећи за ложење. Сеча и транспорт изискују тежак рад, који врло често може бити и ризичан по живот. На цену дрва утиче и недостатак радне снаге, јер мало је оних који се хватају у коштац са овим тешким послом.

Фото: РИНА

 

"Сви више воле да побегну у град, нико неће да испрља руке. Ово је зарада и хлеб са седам кора, ми дрва док довучемо из шуме , истружемо и натоваримо на камину намучиш се добро, а онда те питају због чега је толика цена", додаје Драгољуб.


Што су дрва тања то су јефтинија, док су истругана и исцепана најскупља. Ко жели накнадно да их цепа, за то треба да издвоји око хиљаду динара по метру.


ГЗС/ РИНА

Drva ogrev potraznja

Podeli

facebooktwitterpinterestredditlinkedinwhatsappvibertelegrammail

Dodaj komentar

Ime i prezime
Komentar

Dodaj sliku

image-gallery
|
Dodaj linkclose
1+1=

Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.

desna gif velika redakcija gzs

locationŽupana Stracimira 9/1, Čačak

mailredakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com


Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.


Izrada: DD Coding

© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.