те Војске Србије, Полиције, борачких организација и политичких партија и удружења грађана, на брду Врановац у селу Пекчаници обележен је Дан примирја и одата пошта жртвама Великог рата. Присутни су се још једном подсетили херојских борби и великог доприноса Српске војске победи савезничких армија али и херојској одбрани своје земље и свог народа.
После уласка Немачке и Бугарске у рат против Србије 1915. године, Врховна команда Српске војске, с краљем Петром и регентом Александром на челу, наредила је Првој армији Живојина Мишића, која је до тада држала фронт од неколико стотина километара ширине, од ушћа Лима у Дрину до ушћа Колубаре у Саву,да заузме прву линију одбране на правцу Јелица - Јастребар - Врановац - Космајица - Лакат - Оштра глава - Метаљка - Чикер - Гоч. Циљ је био да се онемогући пресецање и опкољавање главне колоне на правцу Краљево - Косовска Митровица.
„Управо, овде на брду Врановац вођене су велике борбе, најжешће 9. новембра 1915. године у којима су Други и Четврти пук Ужичког одреда испољили велико херојство у борби за слободу. Само у једном дану на Врановцу 119 војника је погинуло и рањено и 32 нестала. Међу 44 наша батаљона разних рангова Четврти пук био је један од најпоштованијих пукова српске војске, њена ратна застава, који је учествовао на Паради победе 1919. године у Паризу. Та застава се сто година чува у главном граду Француске“, рекао је Раде Вукосављевић, артиљеријски мајор у пензији и аутор едиције ,,Краљево у Великом рату“.
Жртве за поштовање и на понос
Обраћајући се присутнима градоначелник Краљева др Предраг Терзић је рекао да је Српска војска у Великом рату показала беспримерно јунаштво и херојизам, и зарад великих циљева као што је слобода поднела велике жртве.
Градоначелник Краљева Предраг Терзић
„Не само што је готово свака српска кућа у рату изгубила неку од мушких глава у најбољем добу живота, многе и по неколико мушких руку, него што је огроман терет пао на малолетне чланове њихових породица, синове и кћери, практично децу, да сачувају кућу и домаћинство, обнове их и то у најтежим условима и временима. То нам је дужност да поштујемо и да их се сећамо, не само овде у овом селу,него на сваком месту. Убудуће земљу ћемо бранити и патриотизам показивати јачањем наше економије, али ћемо улагати и у модернизацију војске као гаранта мира и безбедности“, рекао је градоначелник Терзић.
Свештеник Љубинко Костић
На спомен обележје - Крст на Врановцу венце су положиле делегације града Краљева, Рашког управног округа, Војске Србије, Полицијске управе Краљево, Удружења бораца 1991 - 1999. године, Месне заједнице Роћевићи, политичких партија, покрета и удружења грађана.
Ученици ОШ ,,Јован Дучић“ у Роћевићим, чији су литерални и ликовни радови на тему Великог рата проглашени најбољим, награђени су књигама.
Парастос жртвама служио је протојереј ставрофор Љубинко Костић, старешина храма у Матарушкој Бањи.
ГЗС/Миланко Даниловић
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.