Венац на споменик положили су председница Општине Лучани, Весна Стамболић и председник Општинског одбора СУБНОР-а, Спасоје Милованчевић.
У ослободилачким ратовима 1912-1918 на бранику отаџбине своје младе животе положило је шездесет храбрих Лишана. Према попису Краљевине Србије из 1910.године село Лис је имало 249 мушких и 225 женских становника (укупно 474). Може се рећи да је сваки четврти мушки становник Лиса погинуо у најпродуктивнијем добу. На овакве несреће надовезале су се епидемије, глад, терор окупатора тако да је становништво Лиса у том периоду преполовљено и никада се није опоравило.
Највише изгинулих је из фамилије Јовичић (16), Стевановић (9), Милићевић (7), Босић (5), Јовановић (4)-ове фамилије више нема у Лису, Гавриловић (3), Ранђић (3), Вучићевић (2), Ђоковић (2), Димитријевић (2), Кочовић (2), Николић (2), Лазовић (1), Аврамовић (1) и Оцокољић (1).
И у Другом светском рату Лис је имао жртава али знатно мање него у претходном (14) углавном цивилних (два борца су погинула).
Тим поводом у просторијама Месне заједнице Лис, у организацији Библиотеке општине Лучани у Гучи, отворена је изложба „Драгачево у ослободилачким ратовима 1912-1918“.Након отварања изложбе одржана је промоција књиге „У ратним вихорима“ аутора Драгана Николића.
ГЗС
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.