тренутку, вежбе и тренинзи део су њихове свакодневице. Данас су припадници ове службе спасавања заједно са запосленима у „Голд Гондоли“ на Златибору, одржали показну вежбу у којој су евакуисали људе са гондоле пуног капацитета, пише агенција РИНА.
„Наши спасиоци редовно учествују на вежбама и обукама са захтевним техничким елементима. Евакуација са жичара и гондола један је од видова техничког спасавања на коме су сви спасиоци ГСС-а обучени, а са редовним увежбавањем тежимо да одржимо висок ниво спремности и утренираности спасилаца“, рекао је Александар Равас, спасилац Горске службе спасавања и вођа ове вежбе.
Акција ГСС, евакуација путника из гондоле, фото: РИНА
У евакуацији са гондоле учествовао је укупно 46 спасилаца који су за око два сата успели да безбедно скину и пребаце на копно све људе који су се налазили у кабинама. Учествовали су тимови за спасавање са вода, као и спасилачки тимови који су се кретали између стубова по сајли инсталације гондоле, улазили у кабине и евакуисали путнике.
„Ово је прва вежба овог типа, која укључује директно спасавање путника из кабина гондоле и периодично ћемо је понављати, како би били испуњени сви безбедоносни стандарди прописани законом. Нама је од изузетне важности да наши запослени, који су били предвиђени као подршка на земљи, буду потпуно оспособљени и обучени за сваки могући сценарио. Технички преглед гондоле је у току“, објаснио је Миломир Туцаковић, извршни директор Голд гондоле.
За евакуацију са Голд гондоле користила се напредна аутономна опрема за кретање по сајли и безбедно спуштање путника из кабина у спасилачке чамце на води или сигурно локацију на земљи. Евакуисане путнике су прихватали спасиоци Горске службе спасавања и даље их транспортовали ка центру Златибора.
"Први пут смо одрадили ову показну вежбу на гондоли и изнад језера где смо евакуисали људе у чамце који их даље транспорту. Све је урађено изузетно брзо, иако је део изнад језера захтевнији. Иначе, у оваквим ситауцијама, радници који су задужени да прате рад гондоле, најпре покушају да оспособе квар, па уколико то не могу онда се зове наша служба за спасавање да се одради евакуација. Имамо десет екипа које активно раде и спасилачке тимове који раде само одвожење евакуисаних", рекао је Марко Адић, координатор сектора за ванредне ситуације.
Акција ГСС, евакуација путника из гондоле, фото: РИНА
Горска служба спасавања Србије је добровољна и непрофитна организација чији је основни циљ помоћ и спасавање у неприступачним планинским и урбаним условима. Спасити људски живот, помоћи човеку у невољи, основни је задатак ове службе.
ГСС Србије су 1952. године основали искусни алпинисти Планинарског савеза Србије, док данас службу сачињава око 250 активних спасилаца, од којих су многи искусни планинари, високогорци, алпинисти, спортски пењачи, спелеолози, рониоци и скијаши. У својим редовима служба има лекаре, докторе наука, инжењере, припаднике војске, специјалних јединица полиције, студенте...
Акција ГСС, евакуација путника из гондоле, фото: РИНА
Иначе, Голд Гондола је за три месеца рада превезла око 70.000 путника. После редовног сервисирања и редовне показне вежбе евакуације путника, почеће са радом 13. априла.
ГЗС/ РИНА
Dodaj sliku
Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, šovinističke ili preteće poruke neće biti objavljeni. Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne održavaju stavove Glasa Zapadne Srbije.
Župana Stracimira 9/1, Čačak
redakcija@glaszapadnesrbije.rs | cacakvideo@yahoo.com
Izdavač: Privredno društvo GZS doo Čačak.
Glavni i odgovorni urednik: Gvozden Nikolić.
Registar javnih glasila Republike Srbije broj: IN000143.
Izrada: DD Coding
© Glas Zapadne Srbije 2025. Sva prava zadržana.